eestis saada olevad kilpnäärmeravimid 28.02.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Paar aastat tagasi avastati mul kilpnäärme alatalitlus. Elan juba mitu aastat Belgias. Siinne arst kirjutas välja ravimi Euthyral, mis on nii T3 kui T4 toimeline. Nüüd juba mitu kuud ei ole seda Belgiast võimalik osta. Samuti ei ole Novothyrali apteekides. Asendusena pakutakse L-Thyrosine'i, mille toime ei ole sama. Paar aastat tagasi uurisin Eestist, kus selgus, et Eestis ongi saadaval ainult L-Thyrosine, millega ravitakse kõiki (!!!) haigeid. On see tõsi ja kas oskate öelda, kas Eestis on õldse kuidagi võimalik osta/tellida Euthyrali või Novothyrali (ERFA-Thyroidist rääkimata, mis on valmistatud sea kilpnäärmest ja on tegelikult kõige naturaalsem ja tõhusam)?
Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eestis on apteekides 100%-lise soodustusega ainult FT4 preparaadid, peale L-türoksiini ka näiteks Euthyrox. FT3 preparaat Liothyronin on soodustuseta (ravim pole Eestis registreeritud), kuid arst võib seda välja kirjutada põhjendatud juhtudel (FT3 preparaadiga ravimise kohta on tegelikult olemas isegi Euroopa ravijuhis).
Ja mitte ainult sellises "mahajäänud" riigis nagu Eesti ei ravita enamikku patsientidest L-türoksiiniga, vaid ka näiteks Soomes ja nagu Teie kirjast selgub ka tõelises Euroopa keskpunkltis Belgias (!!!). "Tõhusaid" sea ja suurte sarvloomade kilpnäärmest valmistatud preparaate kasutati Eestis Nõukogude Liidu ajal ja nendest oleme nüüdseks loobunud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.