3.aastane laps tõmbleb terve une aja 26.09.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mure on 3.aastase poisslapsega. Kogu mure algas juba aasta tagasi.
Laps hakkas päevapealt öösel norskama ja tõmbas endal hinge kinni. Siples unes palju ja ärkas üle kümne korra. Saime pärast
mitmeid arstilkäike adenoidi operatsioonile. Arvasin, et sellega asi lõppeb, sest arvasin, et laps sipleb kuna ei saa hingata. Peale operatsiooni jätkus siplemine ja pidev asendite vahetamine magades. Läksime uuesti arstile. Avastati, et lapsel on mandlid väga suured mis takistavad ilmselt samuti hingamist. 11.juuni käisime kurgumandliteoperatsoonil. Laps taastus kenasti. Kuid lapse mure ei ole ikka lahenenud. Pigem suurenenud.
Olen viimastel kuudel peale kurgumandlite operatsiooni märganud, et nii kui laps magama jääb, siis ta käed, jalad, õlad, põlved tõmblevad/liiguvad. Ta ärkab selle
peale pidevalt üles ja vahetab asendit. Jääb minutiks magama ja hakkab uuesti see käte,
jalgade tõmblus pihta. Laps jääb ööunne 21.00 vaikselt ja rahulikult. Vaatab lakke ja
uinub vaikselt ilma siplemata. Esimesed 2
tundi suudab ta magada rahulikult ja
sügavalt. Ja siis hakkab terve öö
keerutamine pihta. Ta ei maga isegi 2
minutit ühes asendis. Ärkab, tõuseb istuli ja
nutab. Läheb pikali ja proovib uuesti
magama jääda. Ärkab jälle oma keha
jõnksude ja värinate peale üles.
Lapsel on võetud ka ferritini ja hemoglobiini näidud.
Kuu tagasi oli ferritin 5 ja hemoglobiin 109. Arsti soovitusel olen andnud juba üle kuu aja rauasiirupit. Ferritin on tõusnud 15 peale ja hemoglobiin 122. Teised analüüsid on kõik korras olnud. Nii B12 kui magneesium. Millest võivad lapsel need tõmblused/värinad olla ? Ärkvel olles ei ole ma neid märganud. Laps on aktiivne ja rõõmus. Tihti haigutab päeval, sest on väsinud kuna ei maga end välja. Päevane uni on 1 tund mis on samuti rahutu. Perearstil oleme käinud ja tegi lastearstile e-konsultatisooni. Kahjuks ei arvatud meie murest midagi. Lapsele anti vaid saatekiri psühholoogile ja soovitati päevane režiim paika saada. Ja samuti palju liha ja rauarikast toitu süüa. Ei oska enam oma murega kuskile pöörduda. Näen, et lapsel ei ole unega kõik hästi ja miski segab teda. Mis see olla võib ? On mureks põhjust ?
Filmida kahjuks neid värinaid/tõmbluseid pole saanud kuna laps erksa unega ja ärkaks kohe üles. Magab minu kõrval.
Olen püüdnud ka teda tema enda voodisse magama saada kuid seal sipleb ta samamoodi ja ärkab samuti nutuga palju kordi. Lihtsam on teda enda kõrval hoida ja parem lohutada.
Vabandan pika kirja eest. Loodan, et oskate nõu anda ! :)

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kõige parem siiski oleks kui teeksite öistest tõmblustest video ja pöörduksite lasteneuroloogi poole. Vajalik võib olla EEG (elektroentsefalograafia) uuring.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika