Pingepeavalu

Üsna tavalisena tunduva valu korral ravime enamasti ennast ise - ostame apteegist meile tuttava valuvaigisti või kasutame koduseid ravivõtteid. Vahel aitab, vahel mitte. Mis võiks aidata pingepeavalu korral ja millest kindlasti peaks hoiduma.

Üsna tavalisena tunduva valu korral ravime enamasti ennast ise - ostame apteegist meile tuttava valuvaigisti või kasutame koduseid ravivõtteid. Vahel aitab, vahel mitte. Mis võiks aidata pingepeavalu korral ja millest kindlasti peaks hoiduma.


Millal tekib?


Pingepeavalu on tihedalt seoses stressi, psühhoemotsionaalse ülekoormuse ja hirmuga, mis tundlikel inimestel valu vallandavadki. Sellist episoodilist peavalu esineb väga paljudel. Valu möödub kas iseenesest või valuvaigistite abil ja arsti juurde tavaliselt ei minda.

Probleeme tekitab pingepeavalu siis, kui ta muutub krooniliseks - pea valutab nädalaid, kuid või isegi aastaid. Valu algab juba hommikul, kestab terve päeva ja haarab kogu pea, vahel on tugevam otsmikul, vahel kuklas. Peas surub, pitsitab, rõhub, pea on raske, nagu "rihmaga kinni seotud". Vastupidiselt migreenipeavalule on pingepeavalu palju nõrgem, ei suurene liikumisel ja ei kaasne ka iiveldust ega oksendamist.


Valu põhjus

Pingepeavalu olemus ei ole päris selge. Valu pärineb tõenäoliselt koljulihastest. Need võivad olla suurenenud pinge all ja hellad. Paljud pingepeavalu all kannatajad tunnevad alalist ärevust, mõnel ilmnevad depressiooninähud nagu meeleolu langus, aktiivsuse vähenemine ja unehäired. Teistel on psüühilisi konflikte kodus või tööl, probleeme seksuaalelus. Mõnikord esineb pingepeavalu perekonniti, mis näitab pärilike tegurite tähtsust.


Tabletid?

Tavaliselt ravivad inimesed ise kroonilist pingepeavalu kuid ja isegi aastaid ilma retseptita saadavate valuvaigistitega. Tuleb aga rõhutada, et nende pikaajaline kasutamine võib kutsuda esile sõltuvust ning valuvaigistid ise muutuda kroonilise peavalu põhjuseks. Eriti ohtlikud on kombineeritud preparaadid, mis lisaks valuvaigistitele sisaldavad ka erutavaid või rahustavaid aineid (pentalgiin, sedalgiin, tsitramoon). Tabletid üldjuhul valu ei kõrvalda, kui neid aga ei võeta, valu suureneb ja tablettidega harjunul tekivad võõrutusnähud (higistamine, südamekloppimine, rahutus ja unetus). Sellistel juhtudel vabastab peavalust ainult tablettidest loobumine, mis on küllaltki vaevarikas.


Mis aitab?

Kui pöördutakse arsti poole, siis tahetakse kindlasti teada valu põhjust, et vabaneda murest mõne tõsisema haiguse pärast. Arst püüab selgitada patsiendi psüühilisi iseärasusi, tema vaimset ja emotsionaalset koormust ning teeb vajalikud uuringud.

Episoodilise peavalu korral on tavalised valuvaigistid (aspiriin, paratsetamool, ibuprofeen) enamasti omal kohal. Kroonilise pingepeavalu korral ei ole nad aga soovitavad. Tabletid võivad valu leevendada ainult ravimi toimeajal, kuid kestvat raviefekti neil pole. Pingepeavalude korral on küllalt mõjusad antidepressandid. Alati on aga õige konsulteerida arstiga, enne kui hakata tarvitama valuvaigisteid.

Soodne on pingepeavalu korral ka regulaarne kehaline koormus, mis maandab pingeid ja stabiliseerib närvisüsteemi. Ajutist kergendust toob massaaz ja nõelravi.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada