Psühhiaater: depressiivsust ei saa üldistada

Psühhiaater: depressiivsust ei saa üldistada

Psühhiaater Lembit Mehilane leiab, et inimese mure sõnastamine on keeruline küsimus. Ükski asi pole iseendast õnn ega ega õnnetus, asi on suhtumises.

”Siin maailmas pole ükski asi iseenesest nii või naa. Kõik on nii ja naa. Kui laiendada seda teadmist erinevate vaatepunktide võimalikkusest stereotüüpsele mõtlemisele, näeme et on valiku küsimus, mida endale pähe võtta ja millesse uskuda. Minu arvates depressiivsust ei saa üldistada. See on haigus, millele iga inimese loomus annab personaalse mustri,” räägib Lembit Mehilane raamatus ”Arst ilma kitlita. 

”Professor Jaanus Harro on kirjutanud, et haigusliku ja mittehaigusliku depressiooni vahelise piiri tõmbab patsient. Kuhu ta selle piiri on tõmmanud, saan mina kui arst hinnata tema kehaliste ning psüühiliste sümptomite, toimetuleku ja elukvaliteedi alusel. Täpset klassifikatsiooni depressiooni diagnoosi määratlemiseks pole olemas. Pole võimalik mõõta, kui palju peab inimene nutma või mitu nädalat täpselt kannatama alanenud meeleolu all, et saaks välja panna depressiooni diagnoosi. Depressiooni diagnoos konkreetsel inimesel on omakorda hoopis erinev lugu. Olulisim, kui leida diagnoos ametliku juhendi järgi, on psühhiaatri tahe selgeks teha, mis inimesel viga on, miks ta ei suuda oma võimeid realiseerida?” selgitab Mehilane

”Rääkides religioonist, kohtab üldlevinud arvamust, justkui oleks usklikud väliste stressorite eest rohkem kaitstud. Samas, kui vaadata meie naaberriike – kasvõi Leedut, mis on katoliiklik maa, siis depressioon ja suitsidaalsus on Leedus tunduvalt kõrgem kui Eestis. Nii et usk ei päästa ka siin.

Vaadeldes usku laiemas tähenduses, olen kindel, et inimene peab kellessegi või millessegi uskuma, kuna see on juba inimloomuses. Usk annab tuge ja on ühtlasi ka ravi alus. Inimene saab keskenduda enda sisemisele jõule ja taastada usu endasse, mõistes, et ta peab hakkama saama ja nähes, et saabki. Tablettidega ei saa kedagi muuta. Pole olemas tabletti, mis depressiooni välja raviks. On vaid ravim, mille toimel saab võtta unetuse, isutuse, liigse ärevuse või pinge maha, nii et inimene saaks keskenduda oma sisemisele häälele ja suudaks end realiseerida,” leiab Lembit Mehilane.

Täispikk intervjuu Lembit Mehilasega ilmus raamatus "Arst ilma kitlita", kus viisteist Eesti arsti räägivad oma tööst. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?