Vabane traumast ja pingetest TRE-teraapia abil

Vabane traumast ja pingetest TRE-teraapia abil

TRE-teraapia kõlab inglise keeles trauma and tension releasing excercises ehk tähendab trauma ja pingete vabastamise harjutusi. Juhendaja Ene Hindpere selgitab, et sisuliselt on see eneseabi teraapia, lõdvestustehnika, mis on mujal maailmas üsna levinud. Eestis praktiseeritakse seda alates 2010. aastast.

TRE-teraapia sobib kõigile, kes soovivad end aidata. Seda nii füüsilise mure, nt sporditrauma osas, aga ka üldiste minevikukogemuste, nt lapsepõlvetraumade, või vigastustega seotud emotsionaalsete üleelamiste, näiteks autoavarii osas. „Paljud kliendid tulevad psühhosomaatiliste kaebustega,“ selgitab Hindpere. „Nad on käinud erinevate arstide juures ja kõik näidud ütlevad, et nad on terved, aga nad tunnevad end siiski halvasti ja tajuvad, et midagi on korrast ära. Neil võivad olla une- või toitumishäired või ärevushäired,“ kirjeldab Hindpere.

Sobib kõigile, kes soovivad end aidata

TRE-teraapias vanusepiirangut ei ole. See sobib kõigile alates sellisest vanusest, kus laps suudab juba mingeid liigutusi jäljendada, kuni täiskasvanuteni. „Lastele tehakse teraapiat küll lühidalt ja mänguliselt,“ selgitab Hindpere. „Lapsed on üldiselt avatumad ja elavad protsesse enda sees kiiremini läbi, mistõttu neile sageli lühemast teraapiast ka piisab.“

Kui miski üldse võib piirata TRE-teraapias osalemist, on see ilmselt mõni terviseprobleem või -seisund. Näiteks ei soovitata TRE-teraapiat rasedatele. Seda, kas TRE-teraapia sulle sobib, saab Hindpere sõnul hinnata lihtsa printsiibi abil. „Kui perearst lubab saunas käia ja vihelda, siis on ka TRE-teraapia lubatud,“ kinnitab ta. Kahtluste tekkides tasub perearstilt üle küsida.

Mida TRE-teraapia endast kujutab?

Nagu öeldud, on teraapia keskmes lõdvestusharjutused. Harjutus kõlab Hindpere sõnul küll veidi eksitavalt, sest võib jätta mulje, et tegemist on spordiga. „See pole sugugi sportlik teraapia. Teeme küll harjutusi, kuid ei treeni end. Õigem oleks vist öelda, et me teeme liigutusi,“ sõnab ta. TRE-teraapia on puhtalt kehapõhine. See eeldab omajagu avatud meelt ja pisut julgust proovida midagi uut.

TRE-teraapia rajas dr David Berceli, kes töötas välja spetsiaalse liigutuste kombinatsiooni, mis on iga kord ühesugune. Harjutuste tulemusel hakkab keha värisema. Värin saab alguse nimme-niudelihasest, mida tuntakse ka võitle-põgene-tardu lihasena. See lihas talletab emotsioone ja sellepärast peetakse seda ka nn hingelihaseks. Värin vabastab kehast kuhjunud pingeid, ärevust, emotsioone. Teraapiat kandev idee viib tagasi loomariigini. Loomad väristavad end pärast ohuolukorda läbi, vabanedes selle abil pingetest. Ka inimesed on alati osanud väriseda. Šokiseisundis värisevad inimesed sageli. Nii nagu loomadeski, on ka meie sees instinktiivne ventiil, kuid paraku ei oska me seda enam kasutada. Ühiskonnas ei ole värisemine enam tavaks. See on aastakümneid või isegi -sadu olnud nõrkuse sümbol ning allasurumise tagajärjel oleme unustanud oma keha kuulata. TRE-teraapia ei õpeta tegelikult kehale midagi uut. See aitab taasavastada midagi, mida meie keha juba teab. Seeläbi aitab teraapia saavutada parema kontakti oma kehaga, õppida oma keha taas usaldama. Värinat on teraapia abil võimalik juhtima õppida. „Meie keha on tegelikut nii tark! Tal on võime terveneda,“ julgustab Hindpere.
Nimme-niudelihas
Nimme-niudelihas, inglise keeles psoas major muscle.

Teraapia toimub kas individuaalselt või väikestes, kuni 10-liikmelistes rühmades. Juhendaja õpetab selgeks harjutuste kombinatsiooni, mis on Hindpere sõnul geniaalselt lihtne. Harjutused avavad terapeutilise protsessi, mis kulmineeruvad värisemisega. Protsessi vältel toetab juhendaja osalejat ning annab teraapiasenansi lõpus osalejale tagasisidet tema enda protsessi kohta.

Paranemise eest saame vastutada ainult ise

Teraapiasse minnes on oluline olla avatud meelega, et inimene suudaks anda kehale vabaduse ja loa lasta välja kõik see, mida ta tahab teha: ohata, hingata, nuusata, köhida, nutta, naerda, väriseda jne. Iga teraapiakogemus võib olla erinev. Samuti võib tunne pärast iga TRE-seanssi erinev olla. „TRE tegeleb minevikuga kehas,“ räägib Hindpere. „Keha valib ise selle, mis on kõige olulisem ära lahendada. Enamasti on inimesed pärast teraapiat väsinud, tunnevad rammestust. Nad rahunevad, mõtete voog peas vaibub, ülemõtlemine taandub ja tunnevad, et tahavad magada. Sageli tuntakse pärast teraapiat kergendust.“

Mõnikord läheb enesetunne pärast teraapiat ka ajutiselt kehvemaks. Võib tekkida näiteks peavalu. „Piltlikult öeldes klopib TRE-värin inimeses lahti „minevikutolmu“, mis on seal olnud võib-olla aastakümneid,“ selgitab terapeut. „Pärast teraapiat võiks tavalisest rohkem vett juua, nagu ka pärast massaaži või mistahes teist teraapiat. Mõnikord annavad tunda operatsiooniarmid või vanad traumakohad, mis on seotud selle kogemusega, millest keha vabaneb. Sellest ei tasu heituda. Pigem tähendab see, et teraapia mõjus mingil moel,“ julgustab Hindpere.

TRE-teraapia õpetab oma keha usaldama ja kuulama. Samas ei ole teraapias ootusi või eesmärke. Võib juhtuda, et pärast paari teraapiaseanssi tuntakse, et TRE ei sobi mulle. „Sellest pole midagi hullu. Iga inimene on erinev ja meile sobivad paranemiseks erinevad meetodid. Kogemuse mõttes tasub TRE-d siiski proovida,“ arvab Hindpere. Kõige kurvem on see, kui mitte midagi ei proovita ega tehta selleks, et end aidata. Kõik algab inimesest endast ja tema soovist paraneda. „Paranemise vastutus lasub alati inimesel endal,“ leiab ta.

Ene Hindpere
Terapeut Ene Hindpere.

Ene Hindpere õppis TRE-terapeudiks kaks aastat Taani juhendajate käe all. Ehkki harjutuste süsteem on lihtne, nõuab palju aega inimeste läbielamiste tajuma õppimine ja töö iseendaga, mis õppimise käigus avaldub. Eestis on vaid käputäis litsenseeritud TRE-terapeute, kellest igaühel on kogemused ka teistes valdkondades, olgu siis joogas või psühholoogias, kuid mis toetavad kogemust terapeudina ja millest on kujunenud igale terapeudile omad tugevused. Hindpere ise on teinud koostööd näiteks psühholoogidega ning leiab, et iga osaleja võiks leida endale sobiva teraapiavormi. See võib olla ka kombineeritud nii TRE-teraapiast kui nt psühholoogist või muudest teraapiavormidest. Peamine, et inimene annaks ise endale võimaluse terveneda. Rohkem infot TRE-lõdvestusteraapia kohta saad Confidost või siit.

Kas see artikkel oli kasulik?