Piim ja piimatooted Autor: Tiiu Liebert

Piim ja piimatooted peaksid koguseliselt moodustama veerandi meie igapäevasest toiduvalikust. Iga inimene võiks päevas juua vähemalt 3 klaasi piima, keefirit, hapupiima või jogurtit. Klaasi piima võib asendada ka paari juustuviilu, kohupiima või jäätisega.

Piimasaaduste valgud on täisväärtuslikud. Kuigi valguvajadus on suurem kasvueas, vajab organism kudede uuendamiseks valke kogu eluea jooksul. Valgud tõstavad ka organismi kaitsevõimet. Piimavalkudel on hea aminohappeline koostis. Nad sisaldavad asendamatuid aminohappeid rohkem kui teised valgud, näiteks 1 g piimavalgus on tihti vajakajäävat aminohapet lüsiini 3,5 korda rohkem kui nisuvalgus. Tarbides piimatooteid koos vähem väärtuslike taimsete valkudega, tõuseb toiduvalgu bioloogiline väärtus. Piimasuhkrut ehk laktoosi on piimas ligi 5%, hapendatud piimatoodetes aga mõnevõrra vähem, sest piimhappebakterid kääritavad selle osaliselt piimhappeks. Pastöriseerimata ehk “elusad” hapupiimatooted on väga kasulikud: nad sisaldavad bioloogiliselt aktiivseid aineid. Samuti on hapupiimatoodete mikrofloora inimorganismis justkui korravalvuriks. Mõned inimesed ei suuda laktoosi omastada (laktoositalumatus), mistõttu piima joomine tekitab neile vaevusi. Enamasti vaevused kaovad, kui piim asendada hapupiimatoodetega.

Piimatoodetes on rasva väga erineval määral ning piimarasv on kergesti seeditav. Mida suurem on piimatoodete rasvasisaldus, seda rohkem on neis ka rasvlahustuvaid vitamiine, eeskätt D-vitamiini. Peale viimati nimetatu on piimas teisigi väärtuslikke vitamiine, näiteks riboflaviini (B2 -vitamiin) ja kobalamiini (B 12 -vitamiin). Suurema rasvasisalduse korral on suurem ka piima ning piimatoodete energia- ja kolesteroolisisaldus. Rasvasisalduse vähendamisega piimas alaneb küll kolesteroolisisaldus, kuid see toob kaasa rasvlahustuvate vitamiinide kao. 

Piim on meie toidulaual põhilisi kaltsiumiallikaid. Kaltsium on olulise tähtsusega tugevate ja tihedate luude tekkeks, seepärast vajavad seda nii kasvueas lapsed kui ka täiskasvanud. Vanemas eas on isegi vajalikum toiduga enam kaltsiumi saada, sest organismi võime kaltsiumi omastada on siis vähenenud. Mineraalainetest on piimas palju ka fosforit ja magneesiumi, mikroelementidest tsinki. Rauda on piimas aga vähe.

Vt ka hüpovitaminoos, vitamiinid.

Seotud teemad

Nõuanded sel teemal

Jalgade valu

Tere!
https://www.kliinik.ee/fusioteraapia/id-10/noustamine/?question=97882

Väga vabandan aga küsin viimast korda.
Luuturse ja vedelik kaob ise, kui koormust jälgida. Selles küsimus ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Üldiselt võib jalgade koormustaluvus olla päeviti erinev, sõltub eelmise päeva koormusest, unest, toitumisest ja muudest tegevustest (istuv töö jne). Kõige lihtsam on koormusi jälgida ...

Loe edasi

jalgade valu

Tere!
MRT- uuring vasakust põlveliigesest natiivis (Loc, PD dixon sag, T1 space sag + ax + cor, PD fs cor, PF fs ax, T2 trufi3d ax).
VASAK PÕLV - Patella kõhrepind on tavapärane. - Põlveliigese ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Luuturse ja vedelik kaob enamasti ise, kui koormust jälgida. Lisaks võib abiks olla külmaravist (https://ultracold.ee/kontakt), magnetravist (www.laineravi.ee) ja kinesioteipimisest. ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu suurenemine

Varasemalt olen diagnoosiks saanud autoimmuunse türeoidiidi. Vereanalüüsid on olnud korras.
2024a algusest (3k pärast rasedust) on mul kilpnäärme ületalitlus. Raviks 3x10mg Thyrozoli päevas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on lootust, et kilpnäärme talitluse normaliseerudes ka näärme maht kahaneb - kui palju, ei oska siiski ennustada. Teie puhul oleks radikaalse ravi esimeseks valikuks pigem radiojoodravi, ...

Loe edasi

Harknääre

Tere


Millal peaks laskma harknääret kontrollida? Lapsena olevat olnud mul mingi harknäärme viga, täpselt ema ei mäletanud mis jutt oli sellega.
Kurgumandlid on eemaldatud teismelisena, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Harknäärme kasvajad on haruldased, kuid mitte päris olematud nähtused. Seetõttu pole rindkere valude puhul harknääre just esimene elund, mida uurida. Nagu aru saan, on südameuuringud Teile ...

Loe edasi

Põlv ja Mrt uuring põlvest

Tere!
Lisan ka lingi oma eelmise jutuga:
https://www.kliinik.ee/fusioteraapia/id-10/noustamine/?question=97258

Ma olen oma jalgadega mures juba terve aasta ja nüüd veebruaris sellel ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Põlvega ei ole seis hull. Põlves ei ole midagi katki, mida peab terveks tegema. Velotrenazööril võite edasi sõita ja kummilindi jõuharjutustega jätkata. Põlveõndla Bakeri tsüsti leevenduseks ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Tere,
Soovin teada, kas antud analüüside põhjal on võimalik öelda, kas tegemist on kilpnäärme alatalitlusega ja kas kohene ravi on vajalik?

Lisan andmed:
23.09.2022
TSH ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH väärtus üle 10 mIU/l on absoluutne näidustus asendusravi alustamiseks L-türoksiiniga ja seetõttu on vastav soovitus igati asjakohane. Tegelikult on Teil TSH üle normi väärtustel olnud möödunud ...

Loe edasi

Kilpnääre

Kui mu proovi vastuseid vaatate, kas seis võib halb olla?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH supressioon viitab kilpnäärme ületalitlusele. Täpsustamiseks tuleb määrata ka FT4 ja FT3. Soovitav oleks ravivajaduse osas konsulteerida endokrinoloogiga.
Tervitades,
...

Loe edasi

Põlve mrt uuring

Mrt vastus
Sooviks teada mida tähendab

Maris Perendi

Vastas dr Maris Perendi

Tere

Küsimusele oskab paremini vastata ortopeed, kes tegeleb MRT piltide tõlgendamisega. Mainitud on mitmeid vigastusi/probleeme, mis vajavad igaljuhul ortopeedi konsultatsiooni.

Loe edasi

D-vitamiini puudus ja mõjud

Suve lõpus hakkas mul lihasvalu (eelkõige hommikune päris tugev stardivalu). Hakkasin võtma magneesiumi ja B-kompleksi.
Aasta lõpus tuli hullem (teistsugune) lihasvalu õlavartes ja reites. Jaanuaris ...

Artur Minenko

Vastas dr Artur Minenko

Tere!
D-vitamiini imendumine, lihas- ja liigesevalu parandamiseks tuleks D3-vitamiini võtta koos K2-vitamiiniga (MK-valem) ja magneesiumiga. Mida K2-vitamiin ja magneesium D3-vitamiiniga teevad?
Loe edasi

TSH näit

Tervist.

TSH-7,44 (0,51-4,30)
FT4-17,7 (12,6-21,0

Kas on põhjust muretsemiseks?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, veidi ikka on. TSH on liiga kõrge - viide võimalikule algavale kilpnäärme alatalitlusele. Tuleks võtta ühendust oma perearstiga. Tõenäoliselt on tegemist autoimmuunse türeoidiidiga.
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi