Sea pankrease rakud aitavad diabeetikuid

Sea pankrease rakud aitavad diabeetikuid

Sigade pankreaserakke õnnestus kapslitena siirata inimestele ilma immuunsüsteemi rünnakut uute rakkude vastu vallandamata.

Siiratud rakud hakkasid vastureaktsioonina kõrgele veresuhkru tasemele kiiresti insuliini tootma, parandades sedasi osal patsientidest kontrolli veresuhkru taseme üle ja vabastades kaks patsienti vähemalt lühikeseks ajaks täielikult insuliinisüstidest.

„See on väga radikaalne ja uudne meetod diabeedi raviks,“ selgitas Uus-Meremaa ettevõtte Living Cell Technologies tegevjuht dr Paul Tan. „Selle asemel et 1. tüüpi diabeeti põdevatele inimestele insuliini süstida, manustavad nad seda kapslitesse pandud rakkudena, mis toodavad insuliini.“

Insuliini tootvaid rakke nimetatakse beetarakkudeks ja neid leidub pankreases olevates rakusaarekestes. „Need rakud on umbes nööpnõelapea suurused ja me paigutame nad tibatillukesse geelipalli. See kaitseb neid immuunsüsteemi rakkude eest ja ka immuunsüsteemi rünnaku eest.“

Uuringus osales kaheksa inimest, kes põdesid raskesti kontrolli all hoitavat 1. tüüpi diabeeti.

Pooled rühma kuuluvad patsiendid läbisid kolm siirdamisprotseduuri, kahele tehti kaks siirdamisoperatsiooni ja ülejäänud kahele ainult üks siirdamisoperatsioon.

Uurijad jälgisid siiratud rakke saanud patsiente umbes kahe aasta vältel. Seni ei ole täheldatud mingeid kahjulikke mõjusid. Kaks patsienti kogesid enda sõnul protseduurile järgnenud viie päeva vältel kõhus ebamugavustunnet. Ükski patsient ei kogenud immuunsüsteemi vastureaktsiooni siiratud rakkudele.

Kaks patsienti võisid lõpetada insuliinisüstide tegemise: üks neljaks nädalaks ja teine 32 nädalaks. Ülejäänutel on igapäevane insuliinivajadus vähenenud ning 18 kuud pärast rakkude siirdamist täheldati kõikidel A1c taseme paranemist.

Kas see artikkel oli kasulik?