Neli sammu diabeediriski vähendamiseks
Tervist mõjutavad eluviisimuudatused võivad vähendada II tüüpi diabeeti haigestumise riski, mis enamasti kaasneb vananemise ja istuva eluviisiga. I tüüpi diabeet on autoimmuunhaigus, mis ei sõltu vananemisest ega eluviisist.
Diabeediriski mõjutavad muuhulgas geneetiline kood, rass ja asjassepuutuvad haigusjuhud perekonnas, kuid II tüüpi diabeedi vältimiseks saab ka ise palju ära teha, annab CNN nõu.
Kõige olulisem tegur: hoidke kehakaal normis
„Mida suurem on kehakaal, seda raskem on organismil talitleda,“ märkis Ohio osariigis Clevelandis asuva ülikoolikliinikumi University Hospitals Case Medical Center endokrinoloogia- ja diabeedispetsialist dr Armand Krikorian. „Organism peab tootma rohkem insuliini, et veresuhkru taset normis hoida.“
Ülekaalulistel on suurem risk diabeeti haigestumiseks, kuna rasv takistab organismil insuliini kasutamist.
Sportimine põletab energiat ja aitab kehal vere glükoositaset stabiilsena hoida.
Mida te sööte ja millistes kogustes?
Rahvaterviseprogrammid ei väsi kordamast: sööge puu- ja köögivilju.
Toby Smithson, litsentseeritud toitumisekspert ja Ameerika toitumisühingu (American Dietetic Association) esindaja, soovitab lisaks tarbida selliseid toitainerikkaid toiduaineid nagu tailiha, täisteratooted ja vähese rasvasisaldusega piimatooted.
Leidke tugiisik
Uurimuste kohaselt vähendab diabeediriski ka mõne eluviisimuudatustega tegeleva rühma tegevuses osalemine.
Kui tugirühma pole võimalik leida, otsige toetust sõpradelt, elukaaslaselt või teistelt, kes võiksid teid julgustada.
Tegutsege kohe, enne veel, kui tekib diabeet
„Kui te soovite vältida diabeeti ja kõike, mis sellega kaasneb – veresuhkru mõõtmine ning rohtude ja insuliini võtmine –, siis on aeg tegutseda,“ sõnas Krikorian. „Diabeeti saab ennetada – olge liikuva eluviisiga ja püsige normaalkaalus.“
Üldiselt kujuneb kolmandikul eeldiabeedi staadiumis olevatest inimestest diabeet välja kolme kuni viie aastaga.