Tööpäeva algusaeg mõjutab väsimusastet
Iga-aastasel unekonverentsil tutvustatud uuringu tulemuste kohaselt võib töölemineku kellaaeg oluliselt mõjutada une kestust ja kvaliteeti, samuti väsimustunnet tööajal.
Optimaalse uneaja seisukohast ei esine probleeme siis, kui tööpäev algab ajavahemikus 9.00–14.00. Spokane’is asuva Washingtoni osariigi ülikooli teadlased avastasid aga, et une kestuse ja väsimuse seisukohast tekitab enim probleeme tööpäeva alguse langemine ajavahemikku kella 20.00-st keskööni, vahendab WebMD.
Ettearvatult esines kõige rohkem väsimust siis, kui vahetus algas 23.00, ja väsimus oli kõige väiksem siis, kui tööpäev algas kell 9.00. Väsimuse prognoositud tase vähenes ka siis, kui vahetus algas pärast keskööd, mitte enne seda.
Uurimisrühm kasutas selleks, et prognoosida tööpäeva algusaja mõju ööpäevasele uneajale, matemaatilisi mudeleid ja hüpoteetilisi töögraafikuid. Samuti võeti arvesse tööajal esinenud väsimust, mida jälgiti kuue päeva vältel 9-tunnise tööpäeva jooksul. Mudel ei näinud ette võimalust töökohal tukastada ega magada tund aega enne või pärast vahetust.
Uuringu tulemusi tutvustati Ameerika uneravi akadeemia (American Academy of Sleep Medicine) ja uneuuringute ühingu (Sleep Research Society) ühisüritusel, kutseliste uneühingute liidu (Associated Professional Sleep Societies) 24. aastakoosolekul San Antonios.
Uuringu tulemused näitavad, et tööpäeva algusaeg võib olla sama oluline kui töötundide arv. Uurijate sõnul võiksid tööandjad olla huvitatud selliste töögraafikute koostamisest, mis võimaldavad maksimaalselt pikka uneaega ja aitavad olla tööl võimalikult erksana. See omakorda aitaks suurendada töövõimet ja tööviljakust.