Aju mandelkeha ja suhtevõrgustiku suurus on omavahel võrdelises seoses
Teadlaste sõnul on mandelkeha suurus oluline näitaja, mis võib aidata iseloomustada sotsiaalse lävimise aktiivsust ja mitmekesisust: näiteks prognoosida, kui palju sõpru kellegi Facebookis on.
Mandelkeha on, nagu nimigi näitab, mandlikujuline ajuosa, mis juhib emotsioonide kulgu.
Uurimustulemuste kohaselt on suurema mandelkehaga inimestel laiaulatuslikum ja keerukam suhtevõrgustik, vahendab HealthDay News.
See on kooskõlas eelnevate uurimustega, mille kohaselt on primaatidel võrreldes nende aju ja keha suurusega suhteliselt suur mandelkeha. Sarnaselt inimestega elavad primaadid üsna keeruka struktuuriga sotsiaalsetes gruppides ja ehk on mandelkeha suurenenud evolutsiooni käigus, et aidata neil sellistes tingimustes toime tulla.
Mandelkeha on seotud hirmutunde, emotsioonide ja isegi haigushoogudega, märkis Tampas asuva Lõuna-Florida ülikooli vananemise ja aju paranemise uurimiskeskuse juhataja Paul Sanberg.
Varem samal kuul uurisid teadlased naist, kelle ajus puudus mandelkeha, ja avastasid, et erinevalt tavainimestest ei tekitanud maod, ämblikud, õudusfilmid ega kummitavad majad temas hirmutunnet. Ka ei ilmnenud tal negatiivseid emotsioone, kui talle esitati küsimusi teda traumeerinud minevikusündmuste kohta.
Värskeimas uurimuses esitasid Harvard Medical Schooli ja Massachusetts General Hospitali teadlased 58 hea tervisliku seisundiga täiskasvanule vanuses 19–83 eluaastat küsimusi selle kohta, kui paljude inimestega nad korrapäraselt suhtlevad ja kui paljudesse sotsiaalsetesse rühmadesse nad kuuluvad, lähtudes nendest näitajatest sotsiaalse suhtevõrgustiku keerukuse hindamisel.
Mandelkeha suurus määrati kindlaks magnetresonantstomograafilise ülesvõtte abil.
Selgus, et mida laiem ja keerukam oli inimese suhtevõrgustik, seda suurem oli ka tema mandelkeha ning vanus ja sugu ei mänginud sealjuures mingit rolli.