Beebidele näib olevat selge, kes on olukorra peremees

Beebidele näib olevat selge, kes on olukorra peremees

Isegi beebid näivad teadvat, et kellel jõud, sellel õigus, selgub värskest uurimusest, mille kohaselt eeldavad imikud, et kokkupõrkest väljub võitjana just kogukam pool.

Harvardi Ülikooli ja California Ülikooli Los Angelese linnaku teadlased korraldasid viis katset 144 imikuga vanuses 8–16 elukuud, et hinnata nende reaktsioone videolõikudele erineva suurusega multifilmitegelaste omavahelise läbisaamise kohta.

Uurimuse autor Lotte Thomsen märkis, et kui suurem tegelane jäi väiksemale alla, mis on ju üsna ootamatu, jäid beebid seda lõiku vaatama 12 sekundi asemel keskmiselt 20 sekundiks. Eelnevate uurimuste kohaselt vaatavad beebid midagi kauem siis, kui see neid üllatab.

Thomsoni sõnul võib sellise reaktsiooni põhjal oletada, et inimestel on kas kaasasündinud – või väga varases eas välja kujunev – arusaam sotsiaalsest üleolekust ja selle seosest kehalise suurusega, mis kehtib nii inimühiskonnas kui loomariigis, kirjutab HealthDay News.

„See on vaid üks paljudest uurimustest, mis viitavad sellele, et beebidel on juba siia ilma sündides olemas üsna keerukas põhiliste arusaamade kogum, mida nad kasutavad ümbritseva mõtestamiseks ja õppimiseks,“ kommenteeris Thomsen, kes on teadur Harvardi psühholoogiaosakonnas ja psühholoogia abiprofessor Kopenhaageni Ülikoolis.

„Õppimine on ülioluline, et saada hakkama inimeste ühiselt loodud sotsiaalses keskkonnas ning et lõppkokkuvõttes ellu jääda, edasi jõuda ja terveid järglasi saada,“ lisas ta. „Seega on võimalik, et evolutsiooni käigus on meile sisse programmeeritud hoiakud, mis aitavad mõista meie ümber toimivaid sotsiaalseid suhteid.“

Uurimus avaldati ajakirja Science 28. jaanuari numbris.

Kas see artikkel oli kasulik?