Energiajook annab vähem energiat kui piim või mahl
Foto: iStockEnergiajoogi nimetus on eksitav, kuna ta annab vähem energiat kui näiteks piim või viinamarjamahl, rääkis Tervise arengu instituudi ekspert Tagli Pitsi.
Tervise arengu instituudi ekspert Tagli Pitsi rääkis reedel Pärnus toimunud konverentsil "Liigume tervise heaks", et energiajoogi definitisooni pole olemas, sest energiajooke on äärmiselt erinevaid. Siiski on valdavalt ühiseks jooneks, et neid reklaamitakse jookidena, mis aitavad võidelda unisusega, suurendavad kontsentratsioonivõimet ja vastupidavust.
"Energiajoogi nimetus on eksitav, sest ta annab umbes sama palju energiat kui mistahes karastus- või mahlajook," lausus Pitsi. "Ta ei anna organismile olulisel määral lisaenergiat, kuid joogis sisaldavad ained aitavad ära kasutada olemasolevaid energiavarusid ehk teisisõnu inimest ära piitsutada."
Pitsi tõi välja erinevate jookide energiasisalduse 100 ml kohta. Energijookides on see ca 40 kcal, karastusjookides 40 kcal, apelsinimahlas 40-50 kcal, nektarites 47-56 kcal, piimas 58 kcal ning viinamarjamahlas 67 kcal.
"Sisuliselt võiksid nii viinamarjamahla kui piima tootjad kirjutada oma pudelitele, et tegemist on energiajoogiga," muigas Pitsi. Ta lisas, et energiajook on karastusjook ja kindlasti mitte spordijook.
Energiajoogid sisaldavad tavaliselt kofeiini ja suhkruid ning kombinatsiooni teistest komponentidest.
"Enamikes energiajookides on sees suhkur. Kui joome tühja kõhu peale energiajoogi ära, siis imendub suhkur kiiresti, veresuhkur tõuseb üles ja tekib tunne, et nüüd tahaks joosta ja teha kõiki asju," rääkis ta. "Samas imendub see ka hästi kiiresti ära, tõmbab veresuhkru madalaks ja inimene tunneb, et vajab järgmist jooki."
Pitsi tõi välja, et liigne suhkrutarbimine on halb hammastele ja seotud ülekaaluga.
"Neil inimestel, kes lisaks tavapärasele toitumisele joovad juurde energia-, karastus- või mahlajooke, võib vähese liikumise korral ülekaal vaikselt tulema hakata," ütles ta. "Üldjuhul on need joogid toitainete vaesed ehk me saame kõhtu kõvasti vett ja suhkrut ja natuke toiduenergiat, aga kiudaineid või mineraalaineid sealt ei saa."
Samuti on tema sõnul pidev energiajookide tarbimine kahjulik seedetrakti mikrofloorale.
"Valdavalt on energiajoogis sisalduv suhkrukogus 100 milliliitris 8-12 grammi vahel," rääkis Pitsi. "Kui meesterahvas joob päevas ära 500 ml energiajooki, siis tema enam ei tohiks sel päeval panna tee sisse sukrut ega süüa ühtegi kommi, küpsist, saiakest."
Energiajookides sageli sisalduva kofeiini peamine efekt on kesknärvisüsteemi stimuleerimine. See muudab enesetunde erksaks, vähendab väsimust ja parandab keskendumisvõimet. Negatiivne pool on see, et kui kofeiini saab liiga palju, siis põhjustab ta ärrituvust, närvilisust, peavalu, koordinatsioonihäireid ja unetust.
"Energiajooke juuakse üldjuhul niisama keset päeva ja sinna juurde ei sööda midagi - mõju laste ja noorte kesknärvisüsteemile on üsna tugev," rääkis Pitsi. "Lisaks on mõju südame-veresoonkonnale. Süda hakkab kiiremini lööma, pulss tõuseb, üldjuhul tõuseb vererõhk."
Lisaks mõjutab kofeiin veel erinevaid elundkondi. Näiteks kiireneb hingamissagedus, tõuseb mao soolhappe ja maomahlade eritumine, suureneb neerude kaudu naatriumi ja vee erladumine, mis võib omakorda kaasa tuua isukaotuse, kõhuvalu, kõhulahtisuse või iivelduse.
Kofeiini tarbimisest tulenevad kõrvalnähud võivad ilmneda üle 40 kg lastel, kui nad tarvitavad kofeiini üle 100 mg päevas. Väiksemate laste puhul arvutatakse see korrutades 2,5 mg kehakaaluga. Näiteks 30 kg lapse puhul on selleks 75 mg (2,5 x 30). Täiskasvanutel on see arv 300-400 mg päevas. Toksilisuse piir täiskasvanutel on 20 mg/kg kehakaalu kohta päevas ehk 70 kg inimese puhul 1400 mg päevas.
Eestis müüdavad energiajoogid sisaldavad kofeiini keskmiselt 32 mg 100 ml kohta ehk kui juua ära korraga poole liitrine energiajook, saab sealt kofeiini ca 160 mg. Võrdluseks võib tuua, et presskannu- või filtrikohv sisaldab kofeiini 50-70 mg 100 ml kohta.
"Kohvi juuakse tavaliselt 100-200 ml korraga, kuid energiajoogi pudelid algavad 330 milliliitrist, enamasti ostetakse 500 ml pudeleid ja harvem ka liitriseid," rääkis Pitsi.
40 kg kaaluv laps, kes ei tohiks tarvitada üle 100 mg kofeiini päevas, saab oma päevase maksimumannuse täis 170 ml kohvist (väike tass), 310 ml energiajoogist, 250 ml Mate teest (kruus), 500 ml teest (2 kruusi), 770 ml koolajookidest (1,5 väikest pudelit), 130 g tumedast šokolaadist või 400 g piimašokolaadist.
Möödunud aasta märtsis-mais viidi läbi tarbijakäitumise uuring, mille eesmärgiks oli selgitada välja 7-45 aastaste Eestis elavate inimeste energiajookide joomise harjumused ja põhjused ning teiste kofeiini sisaldavate toodete tarbimise harjumused. See hõlmas üle 4000 inimest.
"Kuni 12-aastaste hulgas ei ole veel energiajookide tarvitamine probleemiks," ütles Pitsi. 85 protsenti ei joo neid mitte kunagi või on korra proovinud. Rohkem tarvitavad 15-30 aastased inimesed.
Peamiseks põhjuseks, miks energiajooke juuakse, märgiti "maitse pärast", seejärel "janu kustutamiseks" ning "energia saamiseks".
"Janu pärast seda kindlasti kasutada ei saa, sest ta viib organismist vett välja," ütles Pitsi. "Ka toiduenergiat me sealt oluliselt rohkem ei saa kui piimast või mahlast."
Suuremaid energiajookide koguseid tarvitasid üldhariduskoolide ja kutseõppeasutuste õpilased.
Meelespea
• Energiajooke ei tohi tarvitada regulaarselt ega suurtes kogustes
• Energiajoogid ei sobi janu kustutamiseks – parim janukustutaja on vesi
• Energiajooki ei tohi juua tühja kõhuga
• Energiajoogi tarbimisel tuleb arvestada ka teiste kofeiinirikaste toiduainetega, eelkõige kohvi, aga ka koolajookide, šokolaadi ja tee tarbimisega
• Kui joote kohvi või kanget teed, ärge samal päeval enam energiajooki lisaks tarvitage
• Energiajookides sisaldub palju kofeiini, mille liigne tarvitamine võib põhjustada tervisehäireid ja halba enesetunnet
• Energiajookides sisaldub palju suhkrut, mis võib põhjustada ülekaalulisust ja kahjustada hambaid
• Arvestada tuleb nii energiajookidest kui ka teistest toodetest saadud suhkrukogust. Vaadake pakendilt süsivesikute sisaldust
• Energiajooke ei tohi segamini ajada spordijookidega
• Energiajooke ei tohiks kindlasti tarvitada mõne tunni jooksul enne või pärast füüsilist koormust või selle ajal
• Energiajooke ei tohi tarvitada koos alkoholiga
• Organismi energiavajaduse rahuldab mitmekesine toitumine
• Energiajookidesse lisatud B-grupi vitamiine saab piisavalt, kui tarbida mitmekesist ning soovitustele vastavat toitu
• Õppimis- ja kontsentreerumisvõimet parandab kofeiinist paremini normaalne ja mitmekesine toitumine, piisav uni, eakohane füüsiline aktiivsus
Allikas: Tervise arengu instituut