Uuesti rasestumine 19.12.24 / Kehaväline viljastamine
Külastaja küsib:
Tere!
Enne küsimuste küsimist jagaksin infot oma tausta kohta. 2023 a. suvel tehti mulle munasarjatsüstide eemaldamiseks laparoskoopia, siis diagnoositi mul ka süvaendometrioos ning opi käigus eemaldati ka vasak munajuha, kuna oli põletikus ja ots osaliselt tsüsti küljes kinni. Parem munajuha jäi alles, kuid ka see olevat turses olnud.
Peale operatsiooni olin visannette tablettide peal kuni 2024 jaanuarini, mil lõpetasin nende võtmise, et proovida rasestuda. Sama aasta kevadel käisin ka günekoloogi juures kontrollis, kus hinnati ka AMH-i. See oli vaid 0.28. Arsti soovitusel alustasin koheselt IVF-ga. Tegin kaks katset, mõlemad soovitud tulemuseta.
Esimene katse tehti mulle doonormunarakuga, kuna arst ei tahtnud mu oma munasarjasid kuidagi rohkem torkida/kahjustada.
Teisel katsel, teise arstiga, stimuleerisime siiski minu enda munasarju ja minult õnnestus kätte saada 4 munarakku, millest kaks viljastusid ja üks embrüo arenes piisavalt tugevaks, et siirdada, kuid rasedust sellest siiski ei arenenud.
Ca kuu aega pärast teise IVF katse siirdamist (mis ebaõnnestus) tegin kodus ovulatsiooniteste ning testi positiivseks muutumisel proovisime ise rasestuda. See õnnestuski, olin ise lapseootele jäänud. HCG tase tõusis algul nagu peab, kuid jõudes 1200ni HCG enam ei tõusnud ning mitmel korral ultrahelis käidud, öeldi lõpuks, et rasedus on peetunud umbes neljandal nädalal (rebukotti oli näha, aga loodet mitte) ning tuli teha tablettidega abort.
Edasise kohta olen saanud aga minuga tegelenud arstidelt erinevaid vastuseid. Seetõttu küsiksin, mida Teie arvate, mitu menstruatsiooni peaksin nö mööda laskma, enne kui võiksin uuesti rasestuda proovida? Ning kas edasi peaksin proovima mõnda aega loomulikul teel rasestuda või siiski esimesel võimalusel uue IVF ringi ette võtma?
Aitäh!
Arst vastas:
dr Aivar Ehrenberg
Günekoloog (ainult viljatusravi)
TÜ Kliinikumi Naistekliinik
Tervist,
pole tarvis aega kaotada, üritage rasestuda kohe, kui olete vaimselt valmis. Kehavälisel viljastamisel on ainult väike eelis, võrreldes loomuliku rasestumise taustaga. Arvan, et ärge veel IVF plaaneerige, lähima poolaasta jooksul. Sünnitamise tõenäosus on hea.
Terv,
AE
Nõuanded teemal: Kehaväline viljastamine
Rasestumine
Tere! Sain esimese lapse IVFiga, viljatuse põhjust uuringute käigus ei selgunud. Pärast seda jäin "kogemata" ise rasedaks (partner sama), kuid kahjuks rasedus katkes iseeneslikult. Küsimus selles, kas ...
Vastas dr Aivar Ehrenberg
Tervist,
kuni 10% IVF läbinud naistest rasestuvad hiljem spontaanselt.
Viljatusarsti poole tasub pöörduda, kui järgmist rasestumist pole juhtunud aasta jooksul.
Terv,
AE
Laparoskoopia
Tere!
Mul tehti viljatusravis 5 a. tagasi laparoskoopia, mille tulemus oli norm, ainult c.douglases ja munasarjade ümber üksikud õhukesed liited, mis eemaldati. Rasestusin operatsioonist järgmisel ...
Vastas dr Aivar Ehrenberg
Tervist,
vastan kõigile küsimustele jaatavalt: liited võivad tekkida, operatsiooni võib korrata (kui Te ei soovi kehavälist viljastamist), rasestumine võis olla kokkusattumus.
Terv,
AE
Rasestumine peale 40
Mul on 2 last (5 &7), kuid uuesti abielus ja sooviksime väga veel üht last koos. Mu abikaasa on 35, mina 44. Mõlemad oleme hea tervise juures ja elame tervislikku eluviisi. Oleme proovinud rasestuda juba ...
Vastas dr Aivar Ehrenberg
Tervist,
kui Teil on suguelu piisavalt sage (2-3päeva tagant), ja olete varem samast mehest rasestunud, ei ole kunstlikul viljastamisel suurt täiendavat efekti. Järelikult pole rasestumiseks muud ...
Peale aborti uuesti rasestumine
Tere, tegin mõned aastad tagasi abordi ja sooviksin uurida, kas ja kui suur on tõenäosus, et mul enam rasestuda võimalik ei ole?
Vastas dr Aivar Ehrenberg
Tervist,
kui abordiga ei kaasnenud tüsistusi, on see tõenäosus sama väike kui enne aborti.
AE
Vaata kõiki nõustamisi