Leukeemia Autor: Hele Everaus

Leukeemia ehk valgeveresus ehk verevähk on üldnimetus vereloomeelundite kasvajatele, mis arenevad peamiselt luuüdis. Leukeemia korral vohavad luuüdis ebanormaalsed (leukeemilised) rakud ja normaalsete vererakkude teke pidurdub. Vastavalt kasvajarakkude olemusele eristatakse lümfoproliferatiivseid (tunnuseks lümfotsüütide vohamine) ja müeloproliferatiivseid (tunnuseks müelotsüütide, st granulotsüütide mitteküpsete vormide vohamine) kasvajaid.

Ägedad leukeemiad võivad alata äkilise kehatemperatuuri tõusu, neelupõletiku, väsimuse ja sageli ka näiteks igemete veritsusega. Äge lümfoidleukeemia on suhteliselt harva esinev leukeemiavorm ja teda täheldatakse rohkem lastel.

Ägedat müeloidleukeemiat esineb enam täiskasvanutel pärast 50. eluaastat ja mõnevõrra sagedamini meestel. Tekkepõhjusteks võivad olla ioniseeriv kiirgus, keemilised toksilised ained, viirusinfektsioonid. Teadmised leukeemiate bioloogiast, molekulaargeneetikast ja ravimeetoditest on viimasel kümnendil jõudsalt täienenud ning teinud paljudel juhtudel võimalikuks haigusest paranemise. Haigussümptomid on seotud luuüdi kahjustusega, mille tõttu väheneb veres punaliblede, normaalsete valgeliblede ja vereliistakute hulk. Tekib väsimus, jõuetus, õhupuudus, südamepekslemine, valu südame piirkonnas. Kaasneda võivad korduvad infektsioonid ja sepsis ehk veremürgistus. Vereliistakute arvu langus põhjustab ninaverejooksu, igemete veritsust, nahale tekib punatäpiline lööve. Haigust diagnoositakse verepildi ja/või luuüdiuuringu põhjal.

Ravis kasutatakse kemoteraapiat tsütotoksiliste (kasvajarakke hävitavate) ravimitega. Samuti rakendatakse kõrgdoosis (vereloomet ja järelejäänud kasvajarakke hävitavas doosis) kemoteraapiat koos vereloome tüvirakkude siirdamisega.

Kroonilistest lümfoproliferatiivsetest protsessidest on sagedasim krooniline lümfoidleukeemia, mille põhjust ei teata. Haigus algab hiilivalt ja mõnda aega ei pruugi mingeid sümptomeid esineda. Kasvajaline rakukloon pärineb B-lümfotsüütidest. Enamasti haigestuvad vanemad kui 50–60-aastased inimesed, mehed sagedamini. Lisaks valgeliblede hulga suurenemisele luuüdis ja veres täheldatakse lümfisõlmede, maksa ja põrna suurenemist. Organismi immuunmehhanismid nõrgenevad, sest kasvajalised lümfotsüüdid pole võimelised normaalselt talitlema.

Haigus ei vaja alati kohest ravi. Ravi alustatakse haiguse süvenemisel ning haige seisundi halvenemisel. Kasutatakse tsütotoksilisi ravimeid. Haigus on krooniline, täielikku paranemist esineb harva.

Müeloproliferatiivsetest kasvajatest täheldatakse sagedamini kroonilist müeloidleukeemiat. Haigust diagnoositakse verepildi ja luuüdiuuringute põhjal. Selle haigusvormi puhul leitakse kasvajarakkudele iseloomulik nn Philadelphia kromosoom, mis tehakse kindlaks vererakkude kromosoomide analüüsil. Haigestumine on kõige sagedasem vanuses

30–60 aastat. Väga harva haigestuvad lapsed. Sümptomiteks on väsimus, õhupuudus, peavalu, palavik, kaalukaotus, öine higistamine, liigesevalud. Luuüdi on hõivatud kasvajarakkude poolt. Võib esineda põrna suurenemist, vereliistakute vähesusest tingitud verejookse. Kroonilise müeloidleukeemia korral tuleb ravi alustada kohe, kui diagnoos on selgunud, vaatamata sellele, kas enesetunnet häirivaid haigustunnuseid on või mitte.

Haiguse ravis on oluline koht tsütotoksilistel preparaatidel, oluliselt on ravi tulemused paranenud imatinibi kasutuselevõtuga. Seni on siiski ainsaks tervenemise võimaluseks kõrgdoosis kemoteraapia ja vereloome tüvirakkude siirdamine.

Vt ka tüvirakk.

Seotud teemad

Nõuanded sel teemal

Katkestamise näidustus

Kas "ectopic kidney" on näidustus raseduse katkestamiseks?

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Kaasajal sõltub kõik teie soovist: kui soovite rasedust edasi kanda, siis selline otsus on võimalik. Teie soov rasedus katkestada ...

Loe edasi

Rasedus ja nahk

Tere,
Küsimus, kas midagi annab teda raseduse ajal venima hakanud nabaneedi auguga? Koht on väga valulik, punane ja sügeleb.
Teine rasedus, esimese ajal sellist asja polnud.

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Teil on tekkinud sinna kerge nahapõletik. Oluline on seda puhastada desifintseeriva vahendiga nt Cutasept ja kasutada põletikuvastast ainet sisaldavat kreemi nt. Bepanthen Plus. Mingil ...

Loe edasi

Biopsia vastused

Tere

sain biopsia vastused. Kuid ei loe nendest midagi vàlja 😌 Ja arsti kôneni on veel nàdal.

MORFOLOOGIA

01/1(kell 12). Emakakaela bioptaat. Esineb lamerakulist ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Olete nakatunud HPV ehk inimese papilloomi viirusega, mis on põhjustanud teie emakakaelas kerged muutused ehk kerge astme düsplaasia/ vähieelse seisund CIN 1. See ei tohiks takistada ...

Loe edasi

Peiteveri roojas

Tere
Sain sellise analüüsi vastuse,et peiteveri roojas (Transf)..ei ole normivahemikus-positiivne
Peiteveri roojas(Hb) on normivahemikus

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Esialgu uurin, miks selline uuring teile määrati, kui teil mingeid kaebusi ei ole. Samuti peaks küsima teostavalt laborilt korralikku interpreteeringut ja põhjendust 2 erineva testi kasutamiseks. ...

Loe edasi

Põieprobleem

Tere. Küsin pereliikme kohta.
Mees 67 a
15.06 ööl tekkis tihe urineerimine, kulges veel 16.06 terve päeva vältel, õhtuks hakkas kurtma ka seljavalu.
Viisime emosse, kus tehti kompuuter, ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Uriini retensioon on sage probleem, kui kusemishäiretega õigel ajal tegelema ei hakata. Põhjuseks takistus kusekanalis ja aja jooksul sellest põhjustatud põielihase kahjustus.
Antud juhul, kui kusta ...

Loe edasi

Inovo vitamiinid

Tere. Mul on selline küsimus, et kas seda Inovo vitamiini võib võtta ka siis kui tulemus positiivne? Et nagu loote toetuseks.
Küsin sellepärast, et ühes apteegis õeldi, et see nüüd retseptiravim ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
ei näe vajadust.

AE

Loe edasi

mammograafia ja teised uuringud

Tere! Palun lahti seletada uuringute vastused. Kas on põhjust muretseda? Mõlemas rinnas stroomat ja adenoosi, näärmekoe tihedus c. Paremas rinnas tsentr. osas asümmeetriline adenoos. Tu!-t ei ole näha. ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Teostatud uuringute alusel teil midagi ohtlikku ei ole ehk pahaloomulist kasvajat rindades, emakas ja munasarjades ei leidu.
Rindade uuringut on soovitav korrata 2 aasta pärast. ...

Loe edasi

Alaselja tugev valu

Tõmbasin umbes nädal tagasi selja nii ära, et tund aega ei saanud voodist püsti.
Nüüd on valu natukene vähenenud.
Nüüdseks on alaseljas vasakul pool valu ja vasakus jalas. Olen võtnud valuvaigisteid ...

Maris Perendi

Vastas dr Maris Perendi

Tere

Siiani olete kõike õigesti teinud. Oluline on hoida end liikuvuses nii palju kui võimalik. Võite tegema hakata lihtsamaid harjutusi igapäevaselt 2-3x päevas. Harjutusi teha enesetunde ...

Loe edasi

Vererõhuravim ja kaltsium

Tere,
Kas kaltsiumikanali blokaatoreid (amlodipin)võib tarvitada koos kaltsiumit sisaldavate toodetega?
Tellisin Nordwise toote flexellent, mis väidetavalt on abiks liigeste valudele.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Jah, võib küll. Kaltsiumi võib postmenopausis naine juurde võtta, eriti kui on tuvastatud luude hõrenemist. Vererõhk on omaette probleem ja need ravimid koos ei ole vastunäidustatud.
Loe edasi

Duphaston ja veenilaiend

Sooviksin küsida kas Duphastoni ravi on sobilik veenilaienditega.
Veenilaiend esineb ühel jalal.

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!

Duphastoni võtmine ei mõjuta otseselt veenilaiendite olemasolu.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi