Puukentsefaliit Autor: Tiiu Aug


Viited: pinsetid
Puukentsefaliit on viiruslik nakkushaigus, millesse nakatutakse puugihammustuse kaudu. Puugid ise saavad viirust paljudelt loomadelt, eelkõige aga väikestelt närilistelt, kelle verd nad imevad. Puugid on suhteliselt paiksed, kuid lindude ja loomade vahendusel võivad nakkust kandvad puugid levida paljudesse piirkondadesse. Eesti puugiliikidest on ohtlikud võsapuuk, kes elab tiheda alusmetsaga hõredates sega- ja lehtmetsades, samuti puisniitudel, ning laanepuuk, kes elutseb sagedamini põlislaantes. Viirust leitakse nakatunud puugi süljes ja eritistes. Puugi arengus on kolm staadiumi: vastne, nümf ja valmik. Et jõuda uude arengustaadiumi, peab puuk ühe korra toituma, kusjuures talle piisab vaid paarist tilgast verest. Puuk annab nakkust edasi oma järglastele ja võib igas arengustaadiumis eritada viirust – täiskasvanud emane puuk rohkesti, nümf vähem, vastne minimaalselt.

Eestis on puukentsefaliiti diagnoositud 1950. aastast alates. Alguses ei ületanud see 10 haigusjuhtu aastas, kuid näiteks 1997. aastal diagnoositi juba 404 juhtu. Haigestumist esineb aprillist novembrini, sest puukide aktiivseks elutegevuseks peab ööpäevane keskmine temperatuur olema vähemalt +5 kuni +7 °C. Aktiivne puuk varitseb sageli oma saaki mõnel rohukõrrel umbes paarikümne sentimeetri kõrgusel maapinnast. Puugihammustust harilikult ei tunta, sest puuk eritab oma süljega ka veidi tuimastavat ainet, samuti vere hüübimist takistavat ainet. Viirusega võib nakatuda ka sõrmedel olevate pisikriimustuste kaudu, kui puuki sõrmede vahel katki vajutada. Nakatuda võib haigete kitsede piima või sellest piimast valmistatud toodete tarvitamisel.

Peiteperiood kestab 2–28 päeva (harilikult 7–14 päeva). Mida lühem on peiteperiood, seda raskem on üldjuhul haiguse kulg. Haigus kulgeb tihti kahefaasiliselt. Algus võib olla tagasihoidlik – esineb kerge palavik, halb enesetunne, peavalu, lihasevalud, iiveldus, isutus, seedehäired, ülemiste hingamisteede katarri nähud. Nädala jooksul need kaebused kaovad, haige paraneb. Ühel kolmandikul nakatunutest tekib 2–8 päeva jooksul, vahel ka kuni 20 päeva hiljem, uus kehatemperatuuri tõus, kaasneb tugev peavalu, iiveldus, oksendamine, valguskartus, kuklakangestus, uimasus ja üldine halb enesetunne, kujuneb välja peaaju- ja ajukelmepõletik.

Enamasti haiged paranevad. Järelnähtudena võivad ilmneda varasemast kiirem väsimine, töövõime langus, üldine närvilisus ja pingepeavalud. Sageli võib vanematel inimestel püsiva närvisüsteemikahjustusena jääda jäsemete halvatus, mälu- ja koordinatsioonihäired. Haiglaravi on vajalik, et täpsustada diagnoosi, kergendada haige vaevusi ja määrata neuroloogilise kahjustuse ulatus. Ravi on sümptomaatiline, puukentsefaliidi viiruse vastane ravim puudub. Sõltuvalt haiguse staadiumist on voodirežiim vajalik 1–2 nädala vältel.

Haiguse läbipõdemine annab eluaegse kaitse, haigestutakse ainult kord elus. Et haigestumist vältida, tuleb lasta end vaktsineerida – kolmest süstist kaks esimest tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, kolmas aga aasta pärast. Lisaannus vaktsiini süstitakse iga kolme aasta tagant, et kaitset säilitada. Süstekoht on tavaliselt natuke aega hell ja tõusta võib väike palavik.

Puugihammustuste vältimiseks on soovitatav kanda metsas ja puisniitudel liikudes pika varrukaga riideid, soovitatavalt heledaid, et puuki märgata juba enne, kui ta jõuab hammustada. Püksisääred toppida sokkide sisse. Puugiohtlikust piirkonnast väljudes tuleb kogu keha hoolega üle vaadata, lastel kindlasti kontrollida kõrvataguseid.

Puugi eemaldamiseks nahast kasutatakse lamedaotsalisi pintsette, millega haaratakse puuki võimalikult pea poolt ja nahale nii lähedalt, kui võimalik. Puuk tõmmatakse nahast välja otsesuunas. Seejärel pestakse haava vee ja seebiga või mõne desinfitseeriva vahendiga. Kui puugi hammustuskohale tekib ringjas nahapunetus või esineb muid häirivaid sümptomeid, tuleb kohe pöörduda arsti poole.

Vt ka putukaallergia.


Seotud teemad

Nõuanded sel teemal

selg kuumendab

tere!minul selline mure, selg juba kuu aega kuumendab, käega katsudes ei ole kuum. õõsiti ei ole. vahest ka kõhu piirkonnas, olen ühe neeruga ja tarvitan aastaid pool tabletti xanaxit.-ärevushäire,mida ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tuleb pöörduda perearsti poole.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Kõrv kinni ja veider heli

Kõrv juba kuus päeva lukkus ja undab käisin arsti juures kõrva sisemuses ilusad ei esine punetust ega vaiku aga ütles et kõrv seest turses soovitas alergia rohtu.kuna on ka varem olnud kõrvus imelikke ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tuleb võtta kuulda kõrvaarsti nõuandeid.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Käte nõrkus

Tere!
Mul on probleemiks käte aeglaselt süvenev nõrkus. Eriti raske (tänaseks peaaegu võimatu) on näiteks kardinaid üles panna ja muid tegevusi teha, mis hõlmavad käte üle pea tõstmist (aeg-ajalt ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tegemist võib olla lihashaigusega, närvi/lihase ühenduse probleemiga, närvikahjustustega erinevatel tasemetel. Diagnoosimine ei pruugi olla lihtne. Vajalik oleks korrata ENMG uuring, kui seal viited närvikahjustustele ...

Loe edasi

Kael raksub ja krudiseb ning nägemine hägustub

Kael on hakanud järjest rohkem raksuma kui seda liigutan.

Lisaks on "krudin".
Ragiseb ainult siis kui liigutan, aga krudin võib esineda ka mitte liigutamise ajal. Keerasin end selili ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kaelalülid (7)on omavahel ühendatud 8 paari liigestega millede korrashoid nõuab nende pidevat kasutamist. Päevade kaupa istumine ja ekraani jälgimine põhjustab juba üsna vara liigespindade ebatasasuse ...

Loe edasi

Püsiv pearinglus (4 päeva)

Neljas päev järjest pearinglus. Esineb alates ärkamisest kuni magamaminekuni. Lisaks ringlusele veel “pea paks” tunne.
Mul on ka ärevushäire, kuid aastate jooksul sellist sümptomit pole olnud.

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Ärevushäire on sage pikemaaegse tasakaalutuse ja pearinglustunde tekitaja. Asi selgub tavaliselt neuroloogi vastuvõtul.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591

Loe edasi

Nimmevalu

Tere

Selline mure, et aasta tagasi,kui töö juurest selja ära nikastasin,siis hakkas u poole aasta pärast parem jalg valutama. Olen käinud füsioterapeudi juures ja ta lasi teha röntgenpildi.

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Vajalik on MRT uuring ja neuroloogi läbivaatus. Kui kandadel käies parem labajalg vajub alla (osaline halvatus) pöörduge EMOsse uuringute kiirendamiseks. Vältige asendeid ja tegevusi mis põhjustavad valu ...

Loe edasi

Seljast lööb tugev valu jalga ja jala surin

Tere

Lööb alaseljast tugev valu paremasse jalga nii,et lamades on valu ning kui püsti tõusen,siis on surin,mis liigub ülevalt alla. Disk on välja sopistunud mis surub närvi juurele.

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Vajalik on neuroloogi läbivaatus ja võimalik et ka MRT uuring et selgitada operatsioonivajadus. Kui tekib parema labajala nõrkus siis pöörduge EMOsse.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Loe edasi

Seljavalu

Tere,
Olen alates juuni 2024.a alaselja valuga vǒidelnud. Tehti pilt ja seal olid diskiga mingid probleemid aga midagi hullu polnud. Käisin füsioteraapias ja teen harjutusi edasi! Tehti uued vereproovid ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Diskiprobleemid võivad kiirelt süveneda. Vajalik on neuroloogi läbivaatus, jalgade tundetuse kordumisel pöörduge kohe EMOsse.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591

Loe edasi

Käed ja jalad surevad ära, lisandus ka püksi roojamine

2a tagasi hakkasid randmed valutama ja käed ära surema, hakkas taimetoitlaseks,jättis suitsetamise maha,aasta tagasi lisandus jalgadega sama ja 2 nädalat tagasi lisandus tahtmatu püksi roojamine.

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kindlasti ei ole tegemist probleemiga mille puhul füsioteraapia aitab. Kas enne käte operatsioonile suunamist teostati ka närvide uuring (ENMG). Tegemist võib olla hulginärvide kahjustusega (polüneuropaatia) ...

Loe edasi

Tugev valu vasaksus puusas, eriti istumisel

Tere!

2020 aastal kaksikraseduse ajal tekkis vasakusse puusa valu, valus oli käia st jalale toetada ja ka istuda.
Sellel aastal on olukord eriti hulluks läinud, pidev valu vasakus puusas, ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Perearst peaks laskma teha rö pildid nimmelülidest ja ka puusaliigestest. Seejärel spetsialisti vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi