Trauma tagajärjel ära tulnud hamba ravis on arvel iga minut

Trauma tagajärjel ära tulnud hamba ravis on arvel iga minut Confido Hambakliiniku juht dr Natalja Mozessova
Allikas: Confido

Hambatraumade, näiteks tõukerattaõnnetuse tagajärjel ära tulnud hamba korral on ülikriitiline aeg esimene tund. Sellest, kuidas toimida vahetult pärast hambatraumat, räägib Confido Tallinna hambakliiniku juht ja hambaarst dr Natalja Mozessova.

Suvel liigutakse rohkem väljas, ka jalgratastel ja elektrilistel tõukeratastel, ning sageli ei olda piisavalt ettevaatlikud ega arvestata oma võimete ning ümbritseva keskkonnaga. See omakorda kajastub hambatraumade juhtumite arvus – statistika järgi tuleb selliseid pöördumisi kevad- ja suvekuudel rohkelt nii perearsti infoliinile 1220 kui ka Confido Digikliinikusse ja erakorralisse hambaravisse.

Esimene tund: hammas on vaja suhu tagasi asetada

Hambatrauma korral võib tekkida näiteks hambamurd, -mõra või lüüakse hammas suust välja. Kõige raskem trauma on muidugi viimane ja reageerimiseaeg on sel juhul kõige kriitilisem. „Parima raviprognoosi annab see, kui saab hamba suhu tagasi asetada tunni aja jooksul. Sel juhul on võimalik hammas taastada,“ ütleb dr Mozessova ja lisab, et arstidel ja meedikutel on vaja teha selles vallas veel teavitustööd, et inimene teaks, kuidas ja kui kiiresti kohapeal tegutseda tuleb – kui hakata abi saamiseks esmalt kuskile helistama või EMO-sse sõitma, kulutab see vääruslikku aega, kus arvel on iga minut.

Mida tuleb siis sellise hambatrauma korral teha? Dr Mozessova rõhutab, et kõigepealt tuleb veenduda, et traumaga ei kaasne raskemaid vigastusi. „Pähe saadud löök, mis hamba suust välja lööb, võib tähendada ka raskemaid vigastusi. Ninaverejooks, kõrvaverejooks, teadvuse kadu, suurem agressiivsus, pupillide suuruse erinevus, oksendamine – nende sümptomite korral on vaja viivitamatult kustuda kiirabi. Ja siis saab kiirabi tegeleda ka väljakukkunud hambaga,“ kirjeldab ta.

Kui raskemaid vigastusi ei ole, siis tuleb kõigepealt vaadata, kas väljakukkunud hammas on määrdunud või mitte. „Kui hammas on kukkunud puhtale pinnale, tuleb võtta kinni selle krooniosast. Oma käsi ega hammast enne ei desinfitseerita. Hammas tuleb panna suhu oma koha peale tagasi, seejärel võtta näiteks salvrätik, panna hamba juurde ja hambad kokku hammustada, nii et salvrätik aitaks hambal lahtisena suus oma endisel kohal püsida,“ kirjeldab dr Mozessova.

Kui hammas on suust välja kukkunud näiteks rohu sisse, liivasele või mullasele pinnale, tuleb see enne suhu tagasi asetamist kergelt puhastada. Seda on kõige parem teha, valades hambale füsioloogilist lahust või piima, äärmisel juhul kraanivett, aga kindlasti mitte desinfitseerijaga üle hõõrudes. „See on väga oluline aspekt! Miks ei tohi desinfitseerida? Sest hambal, mis välja kukub, on veel säilinud rakud, mis aitavad hambal pärast uuesti luu külge kasvada. Hammas on umbes tund aega välises keskkonnas veel nn elus, pärast surevad need rakud ära ja hammas ei luustu enam tagasi,“ selgitab dr Mozessova. Kui hammas on puhas, siis tuleb see suhu oma kohale asetada, samamoodi salvrätiga suus ära fikseerida.

Kui kannatanul on valus, siis võib dr Mozessova sõnul anda talle valuvaigistit, lapsel vaadata kindlasti kaalu järgi, et kogus oleks piisav. Arvestada tuleb, et ravim hakkab toimima 20–30 minuti möödudes.

Mida teha aga siis, kui olete liiga närvis või trauma on nii suur, et lausa mitu hammast on välja löödud, ning te ei tea täpselt, milline hammas millisele kohale tagasi asetada? „Siis tuleb võtta hammas/hambad, vajadusel puhastada ja panna seejärel lihtsalt põse sisse, oluline on, et sülje sisse. Või kui on olemas puhas topsik, panna hammas selles sülje või fiüsioloogilise lahuse sisse ja tunni jooksul pöörduda EMOsse või hambaarsti juurde,“ selgitab arst.

Hambaarsti juurde tuleb pöörduda 24 tunni jooksul

Dr Mozessova rõhutab, et pärast kiiret tegutsemist hamba suhu tagasi asetamisel on vaja ka kiiresti arsti juurde minna – mida kiiremini, seda parem, ja kindlasti 24 tunni jooksul – ning hammas suhu tagasi kinnitada. „Tuleb helistada kohe hambaarstile, öelda, mis juhtus, ja siis esimesel võimalusel tema juurde minna,“ ütleb ta. „Kõige parem on pöörduda oma hambaarsti poole. Kui helistate oma kliinikusse, kus hambaarst teid juba teab, siis küll ta võtab teid vahele.“

Kui see ei ole võimalik, näiteks juhtus õnnetus ajal, mil teie kliinik on suletud, siis tasub minna erakorralise meditsiini osakonda (EMO) või esmaabi pakkuvasse hambakliinikusse. „EMO töötajad, kiirabi töötajad jt on saanud koolituse, kuidas hambaid suhu fikseerida, aga seegi on ajutine lahendus, lõpuks peab ikka oma hambaarsti juurde minema,“ sõnab dr Mozessova.

Kas hammas võib trauma järel suus ellu jääda? „Jah, kuid hiljem peab tegema juureravi, sest hamba sisse jääb surnud närv,“ vastab dr Mozessova. „Miks kutsub hambaarst trauma korral enda juurde tagasi – ta vaatabki üle, kas ja kuidas on hammas traumaga hakkama saanud.“

Kui trauma tagajärjel on hambast ära tulnud väike tükk, siis peab selle üles otsima, kaasa võtma ja samuti 24 tunni jooksul hambaarsti juurde minema – ka siis on võimalik see tükk tagasi panna või näiteks hambasse tekkinud mõra parandada, räägib dr Mozessova.

Hamba kaotus lapsel: kas tegu on piima- või jäävhambaga?

Eelnev puudutas üle 12-aastaseid hambatrauma saanuid. Kui hamba kaotab noorem laps, siis peab esmalt kindlaks tegema, kas välja on kukkunud piimahammas või jäävhammas. „Seda on oluline eristada, sest piimahambaid tagasi ei panda. Kui ärevas olukorras ei suudeta neid kahte eristada, siis tasub ikkagi hammas võimalikult kiiresti suhu oma kohale asetada ja minna hambaarstile, kes selle üle vaatab,“ ütleb dr Mozessova.

Veel üks oluline aspekt: umbes 12-aastaselt lõppeb lapse suus esihammaste tipu formeerumine. „See tähendab, et 10–12-aastased on riskirühmas ja neil on äärmiselt kiire ja oluline hammas kohe suhu tagasi saada. Seepärast peavad näiteks ka treenerid teadma eriti hästi, mida hambatrauma korral teha,“ sõnab dr Mozessova.

„Juhin tähelepanu, et implantaati ei saa panna enne lapse 20-aastaseks saamist, sest luud veel kasvavad. Ehk siis teie tegutsemistest sõltub, kas laps käib hambaga need vahepealsed aastad või ilma.“

Pärast igat traumat kutsub hambaarst patsiendi tavaliselt 2–3 nädala pärast tagasi ning hiljem veel, et jälgida hammaste edasist olukorda. Sellepärast ongi oluline minna pärast traumat oma hambaarsti juurde – tema teab teie hammaste ajalugu ja aitab koostada parima traumajärgse raviplaani, kuidas väljalöödud hammas suhu tagasi panna või, kui see ei ole enam võimalik, asendada.

Kas see artikkel oli kasulik?