A hepatiit 20.08.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviks uurida, kui kiiresti avalduvad sümptomid A hepatiidiga nakatumise puhul? Kas antikehade analüüsi on mõistlik teha, kui potentsiaalsest nakatumisest on möödunud paar päeva? Kas on olemas mingisugune analüüs, mida saaks teha, et saada aru, kas nakatumine on toimunud või mitte?

Olen saanud erinevat infot ka vaktsiini kohta. Kuskil oli kirjas, et tuleb vaktsiini kahe nädala jooksul peale potentsiaalset nakatumist teha, et riski/mõju vähendada, kuskil oli hoopis kirjas, et kui veres on A hepatiit olemas, vaktsiini ei tohi teha.

Suur tänu teile vastuse eest!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

A-hepatiit on äge nakkushaigus ja selle vastu tõesti vaktsineeritakse, eriti soovitatav on seda teha pikkade reiside jaoks soojades piirkondades. Nakatumise kontrollimiseks on olemas seroloogiline test Hepatitis A IgM.
Haiguse peiteperiood on 2-3 nädalat, s.t. nii palju võib kuluda aega nakatumisest kuni haiguse avaldumiseni. Testi võib teha 1-2 nädalat peale nakatumise kahtlust, kõige varem.
Vaktsineerida võib alati, kui pole teada, et inimene oleks A-hepatiiti põdenud. Põdemine annab eluaegse immuunsuse, seega põdenud inimest ei ole vaja vaktsineerida. Kuid mingeid vastunäidustusi vaktsineerimiseks ei ole ja ka põdenud inimest tohib vaktsineerida, lihtsalt ei ole vajalik.

Lugupidamisega
Marge Kütt