Raud veres 22.08.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Kas raua näit 19,4 on piisavalt hea näitaja või võiks natukene parem olla? Hemoglobiin on 125

Ette tänades

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie seerumraua väärtus on referentspiirides ja nendes piirides ei ole olemas paremaid ega halvemaid näitajaid. Inimesed on individuaalsed ja laborinumbrite väärtused ei näita tegelikult, kui terve ollakse. Need numbrid näitavad siiski seda, kui haige ollakse.

Soovitusena võin öelda, et kui soovite konsulteerida hematoloogilist uuringut, siis tuleb arstile esitada kogu uuring, ainult hemoglobiini parameeter üksi ei ole adekvaatselt hinnatav.
Ja seerumrauda me kliinilises praktikas tegelikult aneemia markerina enam ei kasuta, selleks on täpsemad ja tundlikumad uuringud nagu transferriini saturatsioon ja ferritiin.
Seerumraua väärtust mõjutab ka see, kas võtate suu kaudu rauda sialdavaid preparaate. Kui jah, siis labor määrab ka seda rauda, mis on tablettidega manustatud, mitte ei peegelda organismi rauavarude seisundit.

Lugupidamisega
Marge Kütt