Minestus Autor: Raul Adlas
Minestus ehk sünkoop on seisund, kus inimene ei tunneta väliskeskkonna ärriteid ega kontakteeru väliskeskkonnaga. Füsioloogiliselt, normaalselt esineb selline seisund une ajal. Haigusnähuna täheldatakse mitmeid erineva raskusastmega (sügavusega) teadvusetuse seisundeid. Enamasti on teadvusekao põhjuseks peaaju koore aktiivsuse langus ainevahetuse muutumise tõttu.
Minestus on kõige kergem teadvusetuse vorm. Inimene vajub ootamatult kokku, tundes enne teadvusekadu, kuidas “silme ees läheb mustaks, jalad on vatti täis, sipelgad jooksevad mööda jäsemeid, kõrvus kohiseb”. Minestanu on kahvatu, tema nahk jahe ja higine, hingamine pindmine ja aeglane. Enamasti on teadvusetus lühiajaline, mitte üle 5 minuti. Pikali kukkudes taastub teadvus sageli kohe.
Minestuse põhjused on erinevad: emotsionaalne stress (ehmatus, hirm), pikaajaline püstiseismine, umbne ruum, mis tingib hingamise sagenemist, jms.
Võib ette tulla nn ortostaatilist minestust, mille korral järsku ja kiiresti pikaliasendist püsti tõustes, näiteks öösel tualetti minnes, kaob hetkeks teadvus ja inimene minestab.
Minestuse tekkemehhanism on ühesugune: vererõhk langeb ja peaaju ei saa piisavalt hapnikuga rikastatud verd, mistõttu aju kõrgem struktuur – ajukoor – lülitub välja. Minestamist võib esineda ka südame- ja veresoontehaiguste, nagu südame rütmihäired, vererõhu kõikumine jt korral.
Kui ilmnevad minestuse esmased tunnused, nagu kohin kõrvus, udu silme ees, sobivad minestuse ärahoidmiseks kõik keha ärritavad tegevused, mis tõstavad üldtoonust ja vererõhku, näiteks teravalõhnalise aine (nuuskpiirituse) ühekordne sissehingamine, näopiirkonna patsutamine, kõrvade hõõrumine, kõdistamine jmt.
Minestuse korral annab sageli loodus ise esmaabi: maha kukkudes satub keha horisontaalasendisse, peaaju verega varustatus paraneb ja inimene tuleb teadvusele. Abistamiseks piisab, kui tõsta lamaval kannatanul jalad peast kõrgemale, avada pigistavad riideesemed (lips, vöö jmt), vajaduse korral tuulutada ruumi. Kui kannatanu on minestamise ajal urineerinud, roojanud või ilmnevad hingamishäired, nagu korisev hingamine, vaht suust, tuleb ta keerata külili ja kutsuda kiirabi või toimetada külili lamavana ning hingamisteid kontrollides haiglasse.
Noortel tervetel inimestel ei vaja ühekordne minestus arstiabi. Kesk- ja vanemaealised peaksid konsulteerima pärast minestushoogu perearstiga, et välistada tõsisemate haiguste olemasolu.
Vt ka teadvushäire.
Seotud teemad
Nõuanded teemal: Perearst
Pealmine fistul rasedusega
Tere!
Kas mul on pealmine fistul. Kas selle peaks enne sünnitust eemaldama. Kuidas see mõjutab sünnitust? On olnud viimased 6a ja pole kaebusi teinud.
Vastas dr Galina Litter
Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 33-aastane
Kahjuks jääb ebaselgeks, millega on tegemist? "Pealmine fistul rasedusega"
Kas olete varem sünnitanud? Kas sünnitused on ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Võõrkeha talla all
Tere. Ma sain pool aastat tagasi meres astudes jalga u 1-2 mm torkehaava (neljanda varba juurest u 2 cm allapoole). Haav kasvas kinni, kuid arvan, et sinna jäi midagi sisse. Algul ei põhjustanud see erilisi ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kui on vaevused, siis kindlasti uurida ja siis edasine käsitlus. Perearsti vastuvõtule !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Vasak kott ripub paremast allpool
Tere, avastasin, et Vasak poolne kott ripub paremast kotist allpool kas see on normaalne ja igal inimesel erinev või on midagi seal kahtlast?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Midagi kahtlast selles ei ole, nii ongi, et üks munanditest on veidi allpool kui teine. Küllap see on kogu aeg nii olnud. Kui munand ei ole hakanud suurenema, selles pole tunda sõlme ega valu, ...
Cea veres
Tere, veres cea nàit 9,3. Ca19-9ja ca 125 korras. Olen suitsetaja.
Millest võib näit suurenenud olla ja kas muretsemiseks põhjust.
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
See vajab täpsustamist. Analüüsi määrab üldjuhul arst, temalt edasine käsitlus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Mul kõht vist kinni
Mul mure märkasin et kõht läks kinni 1 jaanuaril ja siiamaani kinni ja nüüd proovin ka kuivatatult puuvilju aga endiselt kummaline kui kaua tavaliselt kestab kinnisus ja mida veel süüa joon ka piisavalt ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kakamise sagedus on 2 x päevas kuni 2 x nädalas. Teil seega kõhukinnisus. KAs elukorraldus endine, toit sama, ei tarvita mõnda ravimit ?
Kui ikka päris kinni, "tropp ees" siis aitab ...
EKG
Tere!
Suundusin õhtul emosse, kuna ei saanud magada (südamepekslemine umbes 125-140bpm juures) Emo tegi EKG, vereanalyysid jms. EKG nǎit on järgnev:
kardiomarkerid ii. EKG-s siinustahhükardia ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Inimene on tervik, kõiki neid leide tuleb ka tõlgendada terviklikult teie omapäradega. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, edasist käsitlust.
Head tervist soovides,
Loe edasi
Nahk
Tere ,tahaks teada mis lööve see olla võiks ?
Olen minemas ka naistearsti juurde ,et teha testid SLH haiguste suhtes.
Kas need võivad olla omavahel seotud ?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Paistab olema ohutu haigus nimega värviline kliiketendustõbi, pityriasis versicolor. Siit ehk leiate sarnaseid pilte https://www.google.com/search?q=pityriasis+versicolor&sca_esv=b3de37e104a03232&sxsrf=ADLYWIIc1jiIijE_Ifn7jntvQDIzMGggkw%3A1736906257708&ei=ERaHZ4T7KuSE1fIP8feJsQw&oq=pityriasis+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiC3BpdHlyaWFzaXMgKgIIATIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgARItDNQAFi8HHAAeAGQAQCYAVKgAc0FqgECMTG4AQHIAQD4AQGYAgugAvIFwgIKECMYgAQYJxiKBcICChAAGIAEGEMYigXCAgsQABiABBixAxiDAcICDhAAGIAEGLEDGIMBGIoFwgIIEAAYgAQYsQPCAgUQLhiABMICCBAuGIAEGNQCmAMAkgcCMTGgB5RQ&sclient=gws-wiz-serp#vhid=dk4vlGEHCVkwhM&vssid=_7huHZ9WVMbii1fIP4Mrz2Qw_38
Loe edasi
Uni
Tere!
Mul on viimased paar kuud probleemid magamisega. Magama jään aga kui ärkan siis uuesti uinimine on raske. Kui keeran külge tunnen, et kõrvas krõbiseb ja täpselt sama teise küljega.Lõpuks ei ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kõrva tasub uurida, krõbin võib olla väga häiriv. Esmalt perearst- otoskoopia, tümpanomeetria , põskkoopad, siis juba edasine käsitlus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Gerd
Tere!
Olen lugenud teie nõuandeid erinevatele
probleemidele. Olete väga tark arst
Ning seetõttu pöördun teie poole
kuna mul pole kellegilt enam nõu
küsida.
2022.a. ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tänan usalduse ja heade sõnade eest. Kõik arstid on targad !
Paljud kroonilised haigused on paremini talutavamad, kui inimene teeb endale selgeks oma haiguse iseärasused, mis ägestavad ...
Vaata kõiki nõustamisi