Hormoonravimi kasutamisest 19.07.24 / Meestearst

Külastaja küsib:

Seoses madalapoolse testosteroonitasemega määras arst mulle raviks Clomifen kuuri. Apreegis müüdi mulle Clostilbegyt 50 mg tabletid. Selle ravimi karbis oleval ravimi infolehel on selle ravimi kohta öeldud , et selle toimeaine on klomifeentsitraat, mis on trifenüülelüteeni derivaat ja mille struktuur on sarnane östogeenile. Toime seisneb ovulatsiooni esile kutsumises asjakohaselt valitud juhtudel. Klomifeentsitraati kasutatakse ovulatsioonide puudumisest tingitud lastetuse raviks. Klomifeentsitraadi manustamine on näidustatud vaid juhul , kui munasarjad funktsioneerivad. Ilmselt ravi klomifeentsitraadiga ei saa pidada asendusraviks teiste organite , mis võivad esile kutsuda ovolutsiooni puudumise (nt kilpnääre, neerupealised jne), spetsiifiliste ravide puhul. Jne.
Selle ravimi kasutamise kohta meestel, ei ole infolehel mitte sõnagi. Arusaadavalt tekitab selline olukord küsimusi, et kas on tegemist mingi arusaamatusega või on selle ravimi kasutamine meeste juures siiski näidustatud kuid see on jäänud ravimi pakendis oleval infolehel lihtsalt kajastamata?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Patsiendi autonoomia on alati primaarne - patsient otsustab lõpuks ise mida ta teeb.
Arst soovitab, kirjutab rohu.
Patsient otsustab, kas kasutab retsepti või ei kasuta.
Ja kõige lõpuks - patsient otsustab, kas ta võtab ravimit või ei võta.

Ravimi toimemehhanismidest ma siin pikalt kirjutama ei hakka.
Ütlen vaid seda, et ka mina kasutan seda ravimit meeste hüpogonadismi teatud variantide raviks.