Ei oska oma tunnetega toime tulla ja rahulikuks jääda 10.10.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma lähen väga tihti närvi lastepeale. Ma ei oksa jääda rahulikuks ma ei oska enda käitumisega midagi peale hakata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Enneti Palve (esimene samm).
Olen kõigile soovitanud järgmist harjutust (võib toas või siis õues teha):
Mõnusalt ringutades käed taevatähtede poole (lae suunas), nina üles, õlad taha, rind ette ja kõht sisse, naeratus suule.
Seejärel painutus ette-alla: kael, kukal ja vöökoht lõõgastada nagu märg pesu nööril, pea alla rippumas, nagu Tootsi maakera nööri otsas. Ja siis tagasi püsti end rullida, võib käte abil, lähteasendisse.
Mina teen seda harjutust väljas: kui oli suurte tegude päev, sirutan õhtul käed Suure Vankri poole, kui päev oli vähem toimekas, siis Väikse Vankri poole.
Nii tuleks teha neli-viis korda. Kui inimene on sporti teinud, siis natuke rohkem – mina teen viieseid...seitsmeseid (5...7) tsükleid
5...7 korda (jälgin enesetunnet ja see arv sõltub enesetundest. Üle ei pinguta, parem olgu kord või kaks vähem). Iga tsükli vahel 30...45 sekundit pausi kõndides. Olen seda harjutust üle kolmekümne aasta teinud ja olen kindel, et tänu sellele on mu psüühika selline nagu on – muidu oleksin kohati palju võimatum. Harjutus on aidanud ka neid, kellel olen seda soovitanud.