Vähesed katavad köhimisel ja aevastamisel nina ja suu

Vähesed katavad köhimisel ja aevastamisel nina ja suu

Köhimine ja aevastamine levitavad haigusi, kuid vastavalt uurimistulemustele ei kata enamik inimesi sellisel juhul nina ja suud või teevad seda kehvasti.

Nina ja suu katmine köhimise ja aevastamise ajal ei ole lihtsalt märk headest kommetest, vaid ka oluline rahvatervise abinõu, mis aitab võidelda nakkushaiguste levikuga, kirjutab Telegraph.

Kuid mulluse seagripipandeemia ajal korraldatud uurimus näitas, et vaid iga neljas inimene katab sellisel juhul nina ja suu. Veelgi enam, vaid 5% inimestest tegi seda õigesti.

Tervishoiueksperdid soovitavad varjata köhimist või aevastamist pabertaskurätiku või küünarnuki siseküljega. Nii ei satu pisikud kätele ja sealt edasi pindadele, mida katsuvad ka teised.

Uuringu käigus – see on arvatavasti ainus uuring, mis analüüsib köhimis- ja aevastamisharjumusi tegelikus elus – jälgiti inimeste käitumist ühes Uus-Meremaa raudteejaamas, haiglas ja kaubanduskeskuses.

On korraldatud küll mitmeid tervishoiukampaaniaid, mis rõhutavad, et köhimist ja aevastamist tuleks varjata pabertaskurätiku või küünarnuki siseküljega, kuid neid soovitusi järgivate inimeste osatähtsus on väike.

Uurimuse autor Nick Wilson Otago ülikoolist Wellingtonist Uus-Meremaalt sõnas: „See uurimus näitas, et hingamisteede hügieeniharjumused ei ole kuigi levinud – tõenäoliselt seetõttu, et meedias korraldatud hügieeniteemalisi kampaaniad ei ole kas tähele pandud või ei ole selle linna laiem avalikkus esitatud soovitusi varmalt kasutusele võtnud.“

Ta lisas, et haigla sissepääsu juurde seatud kätedesinfitseerija jälgimine näitas, et selle kasutamissagedus langes pärast 2009. aasta talvehooaja lõppu Uus-Meremaal ja seagripijuhtumite arvu vähenemist.

Kas see artikkel oli kasulik?