alveokokk-paeluss (Echinococcus multilocularis) 05.08.24 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Mul on küsimus rebaste poolt levitatava ohtliku alveokokk-paeluss (Echinococcus multilocularis) kohta. Nimelt külastasime perega nädalavahetusel suvila lähedal karjääri, mis on populaarne ujumiskoht. Seekord oli üks kaldapool tihedalt kaetud (oletatavalt) rebaste väljaheidetega - võib arvata, et "märgistavad" territooriumit. Väljaheidet leidus ka väga lähedal veepiirile. Olukord tundus ebameeldiv, seega suundusime karjääri teisele kaldale (u 30-40m eemal), kus oli maapind puhas ning mees ja laps läksid seal ujuma. Pärast lugesime mehega internetist rebaste poolt levitatavate haiguste kohta - eelkõige eelpool nimetatud paeluss, mis loetu põhjal väidetavalt mingeid eriomaseid sümptomeid inimesel esile ei kutsu, kuid käitub mõneti sarnaselt halvaloomulise vähkkasvajaga, põhjustab inimese sisselundites tsüste ning ilma ravita järgneb maksa hävimine ja surm. Kuigi internetis on juttu eelkõige pesemata metsmarjade ja metsas hulkunud koerte kaudu nakatumisest, siis tekkis koheselt mure, et kuna väljaheited olid nii veepiiril, siis kas antud veekogus ujumine (küll teisel nö puhtal kaldal) võiks kaasa tuua nakatumise või ei ole Echinococcus multilocularis (või muud rebaste poolt levitavad haigused) sel moel levivad? Loetud info järgi olevat sel peiteperiood isegi kuni 5-15a ja kui sümptomid puuduvad, siis kas või kuidas saaks seda testida või kindlaks teha, kas oled nakatunud või mitte?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tõenäosus on väga väike, et nii võib saada mõne parasiidi. Aga mõistan muret, aitab Teie perearst koostöös nakkushaiguste arstiga, põhjendatud uuringud ja käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi