Seedimine 20.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Olen 7.a ja 1,6.a tütre ema. Mure on vanema tütre seedimisega.Juba sünnist saati on tal väga kiire seedimine.Praktiliselt kohe peale söömist läheb ta kakale.Kakab 2-5 korda päevas.Laps on117cm pikk ja kaalub 17kg.4aastaselt tehti tal kakaanalüüs,mis näitas et soolestikus on liiga palju baktereid mis aitavad toitu seedida.Kuna toit seedib nii ruttu ei jõua organism omastada vitamiine ja mineraalaineid.Kuna laps läks sügisel kooli teeb muret pidev haigestumine.Umbes nädal aega tagasi oli lapse väljaheide lumivalge(nb :sõi just cladsid).Arst ütles et magu ei seedi toitu ära.Äkki on tegu maksa häiretega või on see tingitud antibiootikumidest.Laps on väga tihti haige ,pidevalt väsinud ning kaebab ka sageli kõhuvalu.Kas on olemas mingit rohtu,mis neid baktereid tasakaalustaks või tuleks asja põhjalikumalt uurida.Palun aidake .Lugupidamisega mures ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Teie lapse probleeme arvestades on kõige õigem pöörduda laste gastroenteroloogi vastuvõtule. Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo (registratuur 7 319 100), Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts. Kui Teie lapse kasvuandmed kasvukõverale panna, selgub, et kaal on allpool selles vanuses lapse alumist normi piiri. Kahjuks ei tea, kuidas kaalukõver senini on kulgenud. Kas kaal on kogu aeg alumise piiri lähedal või on see viimasel ajal allapoole liikunud. Sage roojamine, kehv kaaluiive, väsimus ja kõhuvalu vajavad põhjuse selgitamist. Päris selge ei ole ka see, mille alusel bakterid paljuks on arvatud. Seedehädadega lastele sobivad jogurtid, piimatooted, millele on piimhappe bakterit lisatud.
Pidage nõu oma lapse peretohtriga ja kui probleemid ei lahene, on perearst kindlasti nõus konsultatsioonile saatma.

Edu soovides

Heli Grünberg