Emakakaela vähi kahtlus 07.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on kahtlus et mul on emakakaela vähk. Leidsin et mul on mingisugune pallike ja ka esinevad ka teised sellele viitavad sümptomid. Nagu aneemia, eritused, valud ja päevade väline veritsus.

Sooviksin teha testi aga kuna ma ei kuulu sihtgruppi ei tea kus ja kuidas seda testi teha saaks?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete väga noor ja tõenäosus, et teil on juba välja kujunenud emakakaela vähk, on väga väike. Teil võib olla emakakaela põletik, tsüklihäired, liiga vererohked menstruatsioonid jm.
Emakakaela vähk on eelkõige seotud sugulisel teel HPV nakatumisega ning vähk arnebe aastatega.
Emakakaela kontrolli saate teha naistearsti või ämmaemanda juures. Kõigepealt võetakse rakutest ( PAP või LBC) ja selle vastuse alusel vajadusel ka HPV test. Kui rakutest on korras, aga näitab põletikku, siis on vajalik teha tupekaudne põletikuravi küünaldega. Kui rakutest ei ole korras, siis tehakse selles suhtes lisauuringud ehk HPV test, kolposkoopia. Välistada on vaja ka sugulisel teel levivad teised põletikutekitajad.