Kas tegemist võib olla kasvajaga? 24.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on jälgitud kasvajamarkereid aastaid, sest on olnud healoomuline kasvaja (tsüst) munasarjas, mis on ära opereeritud.
Hetkel on 2 kasvajamarkerit mis on üle normi - Roma index 11,9 ja CEA 5,2.
2023 a. olid need vastavalt Roma index 8,8 ja cea 4,2 ja 2021 a. Roma index 9 ja CEA 3,5.
Viimases vereproovis on 7 näitajat üle või alla normi:
Hct - Üle normi 45,1 %

Normivahemik: 37,0-45,0 %

RBC
Üle normi 5,37 E12/L

Normivahemik: 4,10-5,20 E12/L

MCH
Alla normi 27,6 pg

Normivahemik: 28,0-33,0 pg

Plt
Üle normi 385 E9/L

Normivahemik: 157-372 E9/L

Pct
Üle normi 0,41 %

Normivahemik: 0,18-0,38 %

IG% Üle normi 0,6 %

Normivahemik: 0-0,5 %

IG
Üle normi 0,06 E9/L

Normivahemik: 0-0,03 E9/L

Viimase 3 aasta jooksul olnud 8 antibiootikumikuuri (põie ja neeruvaagnapõletikud) ja üks günekoloogiline operatsioon.
Küsimus järgmine, kas kasvajamarkerite ja vereproovi põhjal peaks pöörduma onkoloogi juurde? Kas need näidud viitavad kasvaja olemasolule (millegipärast CEA ja roma index tõusnud ajas. Mis seda põhjustab?)

Suur tänu vastuse eest.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Ükski vereanalüüsi näitaja ei ole oluliselt tõusnud või väga alla normi. Kõik väärtused on piiripealsed. Kasvajamarkerid ei ole absoluutsed, vaid võivad näidata riski, mis tähendab ajas jälgimist. Mõlemad kasvajamarkerid on väheselt tõusnud, kuid kumbki ei näita antud hetkel, et teil esineks pahaloomulist kasvajat. Markerite vähest tõusu võivad mõjutada ka erinevad põletikud, operatsioonid, ravimid. Kui teil ei esine sageli tugevaid kõhuvalusid, ebaregulaarseid rohkeid-pikki veritsusi, raskeid seedehäireid, kaalulangust, pidevat nõrkust-väsimust, siis kohe midagi teha ei ole vaja. Analüüse võib korrata aasta pärast ja muidugi teha günekoloogiline kontroll koos ultraheli uuringuga.