Abi tulemuste tõlgendamisel 26.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Palun abi tütre analüüsi vastuste tõlgendamisel. Kas saan vastustest õigesti aru et tal on kõrgendatud vähi risk?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et tütar on 45-aastane, kas saan õigesti aru?

Jah, kõige ohtlikumad HPV viirused 16 ja 18 on positiivsed ning lisaks muud. Järgmisena tuleb kindlasti teha uus uuring LBC (ingl liquid-based cytology) – vedelikul baseeruv günekotsütoloogiline uuring, vastusest sõltub taktika. Kaldun arvama, et arvestades olemasolevaid vastuseid, vanust, siis suure tõenäosusega pakutakse emaka kaela konisatsiooni, millega peaks kindlasti nõustuma. Kui midagi enamat, siis selgitatakse ja teavitatakse.
Tütar saab ise:
1) mitte suitsetada;
2) kasutada kondoome;
3) vaktsineerida end HPV vähki tekitavate viiruste vastu vaktsiiniga Garadasil 9, hiljemalt peale konisatsiooni koheselt;
4) pöörduda naistearstile määratud ajal.
HPV vaktsiinid on Eestis ja Euroopas aastast 2006. Väga kurb, kui keegi on veel vaktsineerimata.
Lisan juurde, et on olemas võimalus isikustatud tasuliseks kaugnõustamiseks hinnaga 25,87€ iga päev kell 10.00 25 minutit telefoni 6014331 või ekirja teel või muul tasutud kokkulepitud ajal, siis vajalik isikukood.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7