Psühholoogilised häired peretuttaval 04.11.24 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tere, kirjutan probleemiga mis ei puuduta mind. Proovin selle võimalikult lühidalt panna aga tegemist on mu tädiga, kellel on nähtavalt psühholoogilised häired. Väga nartsissne, vihaprobleemid (mis lähevad ka füüsiliseks, mitte väga hullul määral), oma terviseprobleeme eitab, kas siis psüühilisi või füüsilisi, elab vanaemaga ja vanaema on ta peksukott. Kui vanaema ei oska teda tema tervisehädadega aidata siis elab tädi viha tema peal välja, ta karjub, laamendab, ähvardab ja on isegi rünnanud vanaemat füüsiliselt. Tal on sünnijärgne trauma milletõttu ta saab riigitoetust, aga isegi selle nö uuendamisel ta ei olnud nõus mingeid pabereid vms täitma, ta on tegelikult töövõimeline inimene, aga tööl ei ole ta kordagi oma elu jooksul käinud ega ka ei ole nõus. Aastatega on see aina hullemaks läinud ja sellepärast kannatab ka kogu suhtlus perena, kui ta meiega kuskil käib siis teeb ta kogu seltskonna meeleolu halvaks oma rünnakutega, ilma temata ka aega veeta ei saa, sest ka siis ta sõimab vanaemat mitmeid päevi kuni maha rahuneb. Iga väiksem asi tuleb probleemiks ja ma kirjutan suurest südamevalust oma vanavanemate pärast, vanaisa ei soovi kodus olla mu tädi pärast, vanaema lihtsalt kannatab kuna emasüda on tugevaim, tal ei ole südant, et kutsuda politseid kui selleks on õige hetk (ehk siis peale Seda kui tädi on teda füüsiliselt rünnanud). Kas on midagi mida saaksin teha kellegina kes ei ela nendega, aga teab mis toimub? Ta ei saa aru, et tal on midagi viga ja arstide juurde ta ei ole nõus minema isegi juhul kui tal on mingi teine tervisemure mis ei puuduta psühholoogilist osa.
Arst vastas:
dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Narkootilised ained - ei, rahustavad ained - ei, tugevad valuvaigistid - ei. nn neurootiliste psüühikahäirete korral - ravimid pakuvad 1/10 ravivõimalustest, tervenemise potsntsiaalist. 9/10 on eluviisid, kehaline aktiivsus, elusihid-eesmärgid korrigeerida (ka eakatel).
Stressi maandvad harjutused.
Puudub haiguskriitika, ta ei saa aru oma terviseprobleemidest, oma igapäevaelu probleemidest.
Pihtimine ja Päevik -
sellest alustada, endast alustada ja siis sujuvalt Tädi ka uuenemise rajale suunata. Psühhiaatriga kohtumine - vägagi vajalik. Tervenemise rajale annab asju suunata.
Rõõmsameelset tegutsemist.
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Hirm haiguste eest
Tere! Paar aastat tagasi hakkasid tekkima mul paanikahood sellest,et mu peretuttaval avasti vähk ja nüüd on mul on suur hirm haiguste ees eriti haiguste,mis on surmavad. Ma pidevalt otsin enda kehalt muutusi ...
Vastas dr Jüri Ennet
Paanikahoogude osas on vaja:
pingete maandamise harjutused,
kehalised harjutused,
igapäevaelu korraldust muuta.
Raviarst-psühhiaater paneb täpse
diagnoosi ja määrab sobiva ...
Vaata kõiki nõustamisi