Menopaus on naise üks eluperiood, mitte haigus
Ootamatu kuumahoog, ärkamine öösel higisena ja peksleva südamega, meeleolu muutused ühegi ilmse põhjuseta – selliseid sümptomeid kogeb enamik naisi menopausi ajal.
Viited: looduslikud preparaadid
Pärast 40. eluaastat lakkavad naise munasarjad järk-järgult töötamast. Munarakkude varu väheneb ning igas tsüklis enam ovulatsiooni ei toimu. Samal ajal väheneb pidevalt suguhormoonide östrogeeni ja progesterooni tootmine. Nende muutuste tagajärjel jäävad menstruatsioonid ebaregulaarseks.
Hormoonide tootlikkuse langus võib põhjustada mitmeid ebameeldivaid sümptome. Kõige sagedasemad probleemid on kuumahood ja öine higistamine, mis võivad olla vägagi häirivad. Abi on kindlasti vaja kui uni on häiritud, magada ei saa ja hommikuks pole võimalik end välja puhata. Väga sageli esineb tupe kuivust. Lisaks ägedatele, sageli häirivatele menopausi sümptomitele võivad naised menopausi ajal kogeda ka pikaajalisi tervisemõjusid, näiteks osteoporoosi ja südame-veresoonkonna haigusi.
Kaasaegsed ravimeetodid aitavad naistel menopausiga toime tulla
„Hormoonasendusravi (HAR) tuleks alustada võimalikult varases üleminekueas, kui sümptomatoloogia tekib, ja võimalikult madalates doosides,” ütleb TÜ kliinikumi naistearst Terje Raud.
Menopaus väljendab naise organismis toimuvaid bioloogilisi muutusi, see ei ole haigus. Mõnel naisel möödub üleminekuperiood ilma eriliste kaebusteta, teised aga kannatavad eriti just kuumahoogude ja higistamise all. Siis tuleb julgelt arstile oma probleemidest rääkida, et koos lahendus leida.
Enamike muutuste tarbeks ka tõhusaid toetavaid ja leevendavaid abivahendeid. Häirivalt rohkete kuumahoogude, higistamise ja unehäiretega tuleb midagi ette võtta. Kergemal juhul, s.t väheste kaebuste korral võib proovida looduslikke preparaate. Apteegi käsimüügis on neid väga erinevaid, nt punase aasnurmiku ekstrakt, soja derivaadi ja linaseemne pulber. Tõhusaima leidmiseks peaks enne ostmist arsti või apteekriga nõu pidada.
Kui aga looduslikud preparaadid tulemust ei anna, tuleb appi võtta hormoonasendusravi. „Ei tasu oodata, et üleminekuea sümptomid iseenesest üle lähevad, vaid alustada hormoonasendusraviga. Räägime ju viimasel ajal meditsiinis palju elukvaliteedist ja varase üleminekuea häired alandavad oluliselt naise elukvaliteeti. Sellepärast on oluline neid ka ravida. HAR aitab üleminekuea sümptomeid hästi ja küllaltki kiiresti leevendada,” ütleb dr Raud.
Hormoonasendusravi, nagu kõik ravid, on individuaalne. On teatud vastunäidustused, mille puhul hormoonasendusravi ei saa teha - oluliseks vastunäidustuseks on süvaveeni tromboosid ja tromboosidega kulgevad haigused – insult, infarkt. Samuti, kui naisel on olnud pahaloomuline rinnanäärmekasvaja.
Menopaus on eluetapp, mille läbivad kõik naised. Kui võtta menopausi elu loomuliku osana ning leida selles enda jaoks üles rõõm ja positiivsed küljed, mitte aga kogu hingest selle vastu võidelda, siis on ka lihtsam elada.
Täispikk versioon artiklist ilmus märtsikuu ajakirjas Apteeker.