L-thyroxini muutunud koostis ja kõrvalmõjud 28.08.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Minu emal (76a) diagnoositi 9a tagasi kilpnäärme alatalitus täitsa juhuslikult pärast seda, kui ta oli 2 korda kukkunud, nii et ei mäletanud seda hetke. Mitte ühtegi teist alatalituse sümptomit pole emal olnud. Ta hakkas võtma L-Thyroxini ning pärast seda on kilpnäärme näitajad vereanalüüsis alati korras olnud. Ravimi annus on 1,5 tbl. Küll aga tekkisid tal pärast muutunud koostisega L-thyroxini võtmist (alates eelmisest aastast) pearinglused, mis on igapäevane nähtus. Pearinglus on kas kerge või siis vaevab terve päev läbi, nii et parem on ainult voodis olla. Pearinglused kestavad senini. Muutunud koostisega tbl võtmise alguses läks tal ka kõht lahti, kuid see kõrvalnäht taandus nädalaga. Tema arst tegi vereanalüüsid, kuid need olid kõik korras ja arsti sõnade järgi selliseid kõrvalnähte ei saa tekkida.
Hiljuti murdis mu ema reieluu ning selgus, et haiglas anti talle vana koostisega L-thyroxini. Pearinglust sel perioodil tal kordagi ei olnud. Nüüd, mõned päevad, tagasi hakkas ema taas enda ostetud muudetud koostisega tablette võtma, kuna ta on õendushoolduses ja pearinglus on tagasi.
Minu küsimused, kas oskate palun vastata?
1) kuna ema proovib tasapisi taas käima hakata, siis kas ta võiks jätta paar kuud L-thyroxini võtmata, et saaks terveneda ilma, et pearinglus seda protsessi segaks?
2) Kas on olemas alternatiivset ravimit (kasvõi väljaspool Eestit), mida kasutada, sest eakal inimesel pidev pearinglus on väga kehv variant eluga toimetulekuks?

3) Lugesin Ravimiameti lehelt muutunud koostisega L-thyroxini teabekirja, kus on kirjas: "Nõustage patsienti, et kui ta alustab ravi uue koostisega L-Thyroxin Berlin-Chemie tablettidega, siis ei tohi minna tagasi vana koostisega L-Thyroxin Berlin-Chemie tablettide võtmisele." Kas saaksite palun kirjutada, mis põhjusel sama toimeainega ravimi puhul ei tohi tagasi vana koostisega ravimile minna?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vastan nii nagu oskan:
1. Ei. Ravimist loobudes tekib taas kilpnäärme alatalitlus, mis lubjastab veresooni, nüristab vaimu ja pane kõhu kinni. Kui pidada asendusraviga mitu kuud vahet, siis kilpnäärme alatalitlusega seotud vaevused kindlasti tekivad.
2. On. Ka Eestis on võimalik Berlin-Chemie L-thyroxini asemel soetada näiteks Euthyroxi - lihsalt arstil tuleb kirjutada vastav retsept.
3. Tohib ikka, aga vaheldumisi erinevaid ravimvorme võttes võib tekkida hormoonitaseme kõikumine kasvõi imendumise ja biosaadavuse erinevuse tõttu ja see võib tekitada annustamisel segadust. Seega pole selline läbisegi võtmine soovitav.
Kokkuvõttes kipun siiski arvama, et Teie ema pearinglus pole tegelikult seotud L-türoksiiniga (arvestades, et hormoonanalüüsid on korras püsinud), vaid selle põhjused on mujal ja soovitav oleks selles asjas perearsti või neuroloogiga nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.