Esmaabi silmavigastuste korral Autor: Ingeborg Trofimova
Esmaabi silmavigastuste korral. Silmavigastused võivad olla nii kerged kui ka rasked, aga igasse silmadega juhtunud õnnetusse tuleb suhtuda tähelepanelikult, sest nende tagajärjeks võib olla nägemise halvenemine või isegi kaotus. Kui silma on sattunud võõrkeha, võib iga pisutki kogenud inimene selle välja võtta. Et isegi väike prügi silmas võib põhjustada tugevat hõõrdumistunnet ja valu ning kriimustada sarvkesta, on kiire abi eriti tarvilik. Alumise lau sidekestalt saab prügi kätte, kui lasta abivajajal vaadata üles, ise aga hoida vasaku käe nimetissõrmega alumist laugu silmamunast eemal. Prügi pühkida niiske vatitüki või rätikunurgaga sisemise silmanurga suunas silmast välja. Silma sarvkesta mitte puudutada.
Võõrkeha eemaldamiseks ülalau alt tõmmata ülalaugu ripsmetest hoides allapoole ning seejärel pulgakese, tiku või sõrmega ülalau keskossa vajutades pöörata silmalaug pahempidi. Kõige sagedamini jääbki prügi kinni ülalau alla. Kui prügi on eemaldatud ja tikk vm ära võetud, pöördub laug oma normaalasendisse. Kui laugude alt prügi ei leita ning hõõrdumistunne püsib, on võõrkeha ilmselt tunginud sarvkestasse, kust see iseenesest välja ei tule. Sel juhul tuleb viivitamatult pöörduda silmaarsti poole, kes prügi eelnevalt tuimastatud silmast eemaldab. Kahjustatud silm võib vajada ka asjatundlikku järelravi.
Silma sarvkesta kriimustustesse, mida on tekitanud sõrmeküüs, puuoks, heinakõrs vm terav ese, tuleb suhtuda väga tõsiselt. Sarvkesta katva õhukese kaitsekihi – epiteeli all on hulgaliselt valutundlikke närvilõpmeid, mistõttu sarvkesta pisimgi vigastus põhjustab tugevat valu, ärritusnähte ja pisaravoolust. Et haavake ei muutuks põletikuliseks või isegi mädaseks, tuleb pöörduda arsti poole, kelle õpetuse järgi ravides paraneb vigastus 3–5 päevaga.
Silmade söövituskahjustus tekib keemiliste ainete, kõige sagedamini kangete hapete või leeliste sattumisel silma. Happe sattumisel silma kattub vigastuse koht otsekui koorikuga. Eriti sügavale kudedesse hape ei tungi. Tunduvalt ohtlikum on leelisesöövitus, mis tungib läbi side- ja sarvkesta kiiresti sügavamale silma ning võib põhjustada isegi nägemise kaotuse. Eriti tugev toime on kustutamata lubjal, kui see satub silma niiskele limaskestale. Kui silma satub mingit tugevatoimelist ainet, tuleb silma (kas või sõrmedega) lahti hoida ka siis, kui on väga valus. Samal ajal uhtuda saastunud silma ohtra voolava (kraanist, kannust, pudelist vm) veega. Kui sellist esmaabi rakendada sekundite jooksul pärast õnnetuse toimumist, on silma päästmiseks väga palju, võib-olla isegi kõik tehtud. Mitte mingil juhul ei tohi püüda neutraliseerida hapet leeliselahusega või leelist happelahusega! Kui silmas on tahke aine tükke, tuleb need võimalikult kiiresti eemaldada. Raskemate söövituste korral peab pärast esmaabi saamist kiirustama silmaarsti juurde. Valu vaigistavate mähiste tegemise või tablettide võtmisega ei maksa aega raisata. Kuuma vedeliku, lahtise leegi või elektriga toimunud põletuse korral on vajalik kiire arstiabi.
Raske silmavigastuse saanu tuleb panna pikali ning praht ja veri ettevaatlikult laugudelt eemaldada. Vaadata, kas laugudel pole haavu – alles seejärel võib tasakesi silmalaud avada. Kui tekib kahtlus, et vigastus on silmamuna läbistav (silmast voolab verd või geelitaolist klaaskeha, silmamuna on nähtavalt katki ja justkui lössis), seisneb esmaabi üksnes haige silma sidumises puhta, silma mitte rõhuva sidemega. Kui sidet käepärast pole, kasutatakse puhast tasku- või käterätikut. Haige peab jääma lamama kuni kiirabi tulekuni. Kui silmalaug või suuremad näo- ja peanahatükid on õnnetuses küljest ära rebitud, tuleb need (võimalikult vähe puutudes!) talletada ja kiiresti koos haigega kirurgile üle anda. Sageli on võimalik need operatsiooni käigus tagasi õmmelda.
Nõuanded sel teemal
Pealmine fistul rasedusega
Tere!
Kas mul on pealmine fistul. Kas selle peaks enne sünnitust eemaldama. Kuidas see mõjutab sünnitust? On olnud viimased 6a ja pole kaebusi teinud.
Vastas dr Galina Litter
Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 33-aastane
Kahjuks jääb ebaselgeks, millega on tegemist? "Pealmine fistul rasedusega"
Kas olete varem sünnitanud? Kas sünnitused on ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Võõrkeha talla all
Tere. Ma sain pool aastat tagasi meres astudes jalga u 1-2 mm torkehaava (neljanda varba juurest u 2 cm allapoole). Haav kasvas kinni, kuid arvan, et sinna jäi midagi sisse. Algul ei põhjustanud see erilisi ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kui on vaevused, siis kindlasti uurida ja siis edasine käsitlus. Perearsti vastuvõtule !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Vasak kott ripub paremast allpool
Tere, avastasin, et Vasak poolne kott ripub paremast kotist allpool kas see on normaalne ja igal inimesel erinev või on midagi seal kahtlast?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Midagi kahtlast selles ei ole, nii ongi, et üks munanditest on veidi allpool kui teine. Küllap see on kogu aeg nii olnud. Kui munand ei ole hakanud suurenema, selles pole tunda sõlme ega valu, ...
Cea veres
Tere, veres cea nàit 9,3. Ca19-9ja ca 125 korras. Olen suitsetaja.
Millest võib näit suurenenud olla ja kas muretsemiseks põhjust.
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
See vajab täpsustamist. Analüüsi määrab üldjuhul arst, temalt edasine käsitlus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Mul kõht vist kinni
Mul mure märkasin et kõht läks kinni 1 jaanuaril ja siiamaani kinni ja nüüd proovin ka kuivatatult puuvilju aga endiselt kummaline kui kaua tavaliselt kestab kinnisus ja mida veel süüa joon ka piisavalt ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kakamise sagedus on 2 x päevas kuni 2 x nädalas. Teil seega kõhukinnisus. KAs elukorraldus endine, toit sama, ei tarvita mõnda ravimit ?
Kui ikka päris kinni, "tropp ees" siis aitab ...
EKG
Tere!
Suundusin õhtul emosse, kuna ei saanud magada (südamepekslemine umbes 125-140bpm juures) Emo tegi EKG, vereanalyysid jms. EKG nǎit on järgnev:
kardiomarkerid ii. EKG-s siinustahhükardia ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Inimene on tervik, kõiki neid leide tuleb ka tõlgendada terviklikult teie omapäradega. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, edasist käsitlust.
Head tervist soovides,
Loe edasi
Nahk
Tere ,tahaks teada mis lööve see olla võiks ?
Olen minemas ka naistearsti juurde ,et teha testid SLH haiguste suhtes.
Kas need võivad olla omavahel seotud ?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Paistab olema ohutu haigus nimega värviline kliiketendustõbi, pityriasis versicolor. Siit ehk leiate sarnaseid pilte https://www.google.com/search?q=pityriasis+versicolor&sca_esv=b3de37e104a03232&sxsrf=ADLYWIIc1jiIijE_Ifn7jntvQDIzMGggkw%3A1736906257708&ei=ERaHZ4T7KuSE1fIP8feJsQw&oq=pityriasis+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiC3BpdHlyaWFzaXMgKgIIATIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgARItDNQAFi8HHAAeAGQAQCYAVKgAc0FqgECMTG4AQHIAQD4AQGYAgugAvIFwgIKECMYgAQYJxiKBcICChAAGIAEGEMYigXCAgsQABiABBixAxiDAcICDhAAGIAEGLEDGIMBGIoFwgIIEAAYgAQYsQPCAgUQLhiABMICCBAuGIAEGNQCmAMAkgcCMTGgB5RQ&sclient=gws-wiz-serp#vhid=dk4vlGEHCVkwhM&vssid=_7huHZ9WVMbii1fIP4Mrz2Qw_38
Loe edasi
Uni
Tere!
Mul on viimased paar kuud probleemid magamisega. Magama jään aga kui ärkan siis uuesti uinimine on raske. Kui keeran külge tunnen, et kõrvas krõbiseb ja täpselt sama teise küljega.Lõpuks ei ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Kõrva tasub uurida, krõbin võib olla väga häiriv. Esmalt perearst- otoskoopia, tümpanomeetria , põskkoopad, siis juba edasine käsitlus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Gerd
Tere!
Olen lugenud teie nõuandeid erinevatele
probleemidele. Olete väga tark arst
Ning seetõttu pöördun teie poole
kuna mul pole kellegilt enam nõu
küsida.
2022.a. ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tänan usalduse ja heade sõnade eest. Kõik arstid on targad !
Paljud kroonilised haigused on paremini talutavamad, kui inimene teeb endale selgeks oma haiguse iseärasused, mis ägestavad ...
Vaata kõiki nõustamisi