Miks meil tekivad hemorroidid?
Hemorroidid on sagedane terviseprobleem, mis avaldub väga suurel osal inimestest, nii naistel kui ka meestel. Miks hemorroidid tekivad, kuidas hemorroididest põhjustatud vaevusi leevendada ja milliste sümptomitega peaks kindlasti arsti juurde pöörduma, selgitab Confido üldkirurg dr Roland Martin Teras.
Lihtsustatult on hemorroidid pärakupiirkonna veenilaiendid. „Kõigil inimestel on pärakupiirkonnas hemorroidaalne kude, mis aitab seda piirkonda kaitsta. Eri tegurite koosmõjul hemorroidaalne kude tursub ja suureneb. Tagajärg on hemorroidid, mida saab paiknemise alusel jaotada sisemisteks ja välimisteks,“ selgitab dr Teras.
„Inimestele on paremini ettekujutatavad välimised hemorroid, mis sageli on tuntavad ja silmaga nähtavad ning ägedas perioodis ka tugevalt valulikud. Samas, sisemised hemorroidid põhjustavad tihti ebamugavustunnet ning neile on omane soole tühjenemisele järgnev valutu veritsus.“
Miks hemorroidid tekivad?
Dr Teras ütleb, et hemorroidid on sagedane terviseprobleem, mis avaldub väga paljudel, kuid sellele vaatamata ei ole täpne tekkepõhjus tänini selge. „Hemorroidide teket mõjutavad mitmed tegurid, osa neist saame ise mõjutada, teist osa jällegi mitte. Teatav risk on pärilikult ette määratud. Paratamatult kaasneb vananemisega kudede lõtvumine, mis tabab ka hemorroidaalset kude pärakupiirkonnas. Samas etendab olulist rolli inimese elukeskkond ja valikud,“ räägib ta ja lisab, et hemorroidide teket soodustavad krooniline kõhukinnisus ja -lahtisus, ülekaalulisus, rasedus ja sünnitamine, istuv elu- ja tööviis, sealhulgas pikaajaline istumine tualetipotil, ning raskuste tõstmine.
Selleks et vältida hemorroidide teket ja nendest põhjustatud kaebuste süvenemist, on oluline pöörata tähelepanu just eelmainitud soodustavatele teguritele. „Mõistlik on harrastada tervislikke eluviise: vältida pikaajalist istumist, mitte teha endale liiga suurte raskuste tõstmisel, olgu see siis kodus, tööl või treeningsaalis, toituda tervislikult ja vältida seedekorratusi. Sageli on hemorroidide avaldumine seotud kõhukinnisusega ja sellega kaasneva pikaajalise tualetipotil istumise ning punnestamisega,“ räägib dr Teras.
Milliste sümptomitega tuleb pöörduda arsti poole?
„Arsti vastuvõtule on mõistlik pöörduda kindlasti siis, kui esineb tugev valu või veritsus. Hemorroidid on healoomuline haigus, ent sellele vaatamata on oluline säilitada valvsus pahaloomuliste seisundite suhtes, mis võivad tabada sama piirkonda ning põhjustada sarnaseid kaebusi,“ selgitab ta.
Hemorroidide ravivõimalused on dr Terase sõnul erinevad ja sõltuvad haiguse ulatusest ning patsiendi kaebustest. „Sagedasti piisab patsiendi nõustamisest, riskitegurite teadvustamisest ja elustiilimuudatustest. Vahel on võimalik kaebusi leevendada ravimpreparaatidega. Vajadusel saame pakkuda erinevaid kirurgilisi protseduure alates hemorroidide ligeerimisest kummirõngastega kuni hemorroidide täieliku eemaldamise operatsioonini. Operatsioonist patsiendisõbralikuma ja kiirema taastumisega meetodina pakume hemorroidide laserravi,“ ütleb üldkirurg.