Stoomi hooldus Autor: Irma Nool
Stoomi hooldus. Stoom on kõhu eesseinale kirurgiliselt tehtud avaus, mille kaudu roe või uriin väljuvad tahtele allumatult selleks otstarbeks kõhule kleebitud kogumiskotti.
Stoomi ümbrus ja kogumiskoti kinnituse alla jääv nahk tuleb hoida terve, puhas ja kuiv. Stoomiümbruse nahka puhastatakse sooja vee ja pehme lapi või majapidamispaberiga. Kasutada võib ka spetsiaalseid puhastusemulsioone. Et seep (v.a lasteseep) on leeliseline ning lõhub naha loomulikku kaitsebarjääri, ei ole soovitatav seda kasutada. Pärast naha puhastamist tuleb stoomi ümbrus hoolikalt kuivatada. Peab jälgima, et nahk oleks enne uue koti paigaldamist täiesti puhas ja kuiv. Vastasel juhul kott ei kleepu korralikult, tuleb lahti ja eritis satub nahapinnale. See tekitab nahakahjustusi. Kasutusel on ka kaitsekreemid, millega kaetakse kogumiskoti kinnituse alune ja stoomi vahetu ümbruse nahk. Naha kaitsmise seisukohalt on oluline valida sobiva kinnitusega kogumiskott.
Kogumiskotte on kaht tüüpi: ühe- ja kaheosalisi. Üheosaline kogumiskott kleebitakse vahetult kõhunahale. Selliseid kotte on nii ühekordseid kui ka tühjendatavaid. Kogumiskott tuleb vahetada, kui see on täitunud kolmandiku kuni poole võrra. Koti ülemises osas on filter, mille kaudu väljuvad erituvad gaasid, lõhna see läbi ei lase. Tühjendataval kotil on all klamber, mida avades saab eritise välja lasta ning kotti veega loputada. Kui kott täitub liigselt, võib kinnitus raskuse mõjul nahalt lahti tulla. Üheosaline tühjendatav kott võib nahal püsida, kuni kinnitus peab, tavaliselt 4–5 päeva. Kui kogumiskoti kinnitus lõdvestub, hakkab selle vahelt eritist lekkima ning tekib ebameeldiv lõhn. Ühekordsed kogumiskotid on kasutusel kolostoomi (käärsooleava) puhul, kui eritis on tiheda konsistentsiga. Ileostoomiga (niudesooleavaga) haiged kasutavad tavaliselt tühjendatavaid kogumiskotte. Üheosalistel kottidel on enamasti juba vajaliku suurusega ava stoomi jaoks. Need sobivad vanematele inimestele, eriti kui nende käteosavust pärsib liigesehaigus, ja haigetele, kes alles õpivad stoomi hooldama. Kui kotil ei ole valmis sobiva suurusega ava, tuleb see ise parajaks lõigata. Kogumiskoti ava peab olema täpse suurusega, nii et stoomi ümber oleks kogu nahk koti materjaliga kaetud, muidu satub eritis nahapinnale ja tekib nahakahjustus.
Kaheosaline komplekt koosneb nahale kleebitavast plaadist ja sellele kinnituvast eraldi kotist. Plaadisse lõigatakse stoomi suurusele vastav ava, seejärel kleebitakse plaat kõhunahale. Plaadil on plastmassrõngas, millele vastab samasugune rõngas kogumiskotil. Kott kinnitub plaadile rõnga abil ja on hermeetiliselt suletud. Ka kaheosalised kogumiskotid võivad olla ühekordsed või tühjendatavad. Plaat võib jääda nahale nädalaks kuni kümneks päevaks. Plaate on kaht liiki: õhukesed, mis järgivad nahakontuure, ning raviomadustega paksud plaadid, mida kasutatakse nahaprobleemide korral. Plaadile saab ka kinnitada spetsiaalse vöö, mis aitab kotil paigal püsida.
Urostoomidele on olemas spetsiaalsed tagasivoolu takistava vaheseinaga kotid, et uriin pikali olles ei voolaks stoomi kaudu tagasi põide. Ka neid on nii ühe- kui kaheosalisi. See nn urokott on otsast korgiga ja ööseks on võimalik ühendada see drenaažisüsteemi kaudu suurema kogumiskotiga.
On olemas ka minikogumiskotte ja stoomikatteid, mis ei sobi eritiste kogumiseks, kuid on kasutusel stoomi ajutiseks kaitsmiseks, näiteks ujumisel, sportimisel jne. Erinevate kogumiskottide proovimine aitab inimesel välja valida tema stoomile ja elustiilile sobivaima. Korraliku kogumiskoti olemasolu annab haigele juurde palju enesekindlust.
Nõuanded sel teemal
Tsüklivaheline veritsus
Tere.
Minu küsimus on tsükliväline veritsus. Terve elu on mul menses käinud nagu kellavärk. Tean, millal ja milline on ja kaua kestab.
Viimati oli detsember 2024 viimane nädal. Ehk siis 2 ...
Vastas dr Galina Litter
Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 34-aastane
Teie kirja lugedes jääb esmalt kahtlus ovulatoorsele veritsusele, sest olete ju noor, munasarjad toimivad ja ovulatsioonid jätkuvad. ...
Rippuv nahatükk munandite taga
Tere,
Selline u. 1cm pikkune nahariba aastaid olnud,ei mäletagi millal tekkis,valus ega ebamugavusi ei tekita. Millega tegu? Kirurgiliselt lihtsasti eemaldatav? Kas see võib põhjustada ka ...
Vastas dr Margus Punab
Naha teema on PSA tasemest täiesti lahus. PSA sellisel tõusul on kolm põhjust eesnäärmepõletik, eesnäärme oluline suurenemine ja kasvaja. Nahahaiguste arst aitab näsaga kui vajalik.
Loe edasiПервичная аминорея
Здравствуйте!Меня зовут ..., я из России г.Пенза ,случайно на сайтах нашла ваш почтовый адрес с положительными отзывами!К сожалению у моей дочки первичная аминорея ,ей 15,5 лет. В местных больницах к сожалению ...
Vastas dr Galina Litter
Uvažajamaja Mama
Ja s detmi ne zanimajus. Sovetuju zabronirovatj vremja na prijom dr Ele Tammemäe, dr detskii ginekolog.
itk.ee
Registratuur ja info 666 1900
Dr Ele Tammemäe, ...
veresuhkur
Tere, olen 40aastane naine. Analüüsides oli paastuveri hommikul 5 ja 2 tundi pärast seda siirupit oli 3,8. Kas ei peaks see hoopis kõrgem olema ? Ka enesetunne oli halb. Hommikuti ongi tavaliselt näljatalumatus ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Mõlemad veresuhkru väärtused on normi piires ja suhkurtõbe Teil ei ole. Glükoosi tolerantsuse testi puhul tühja kõhu peale joodav suhkrulahus ei olegi kuigi maitsev ega tekita meeldivat tunnet. ...
Suguti lukul punane plekk
Tere
Umbes paar nädalat tagasi ilmus suguti luku pealisosale ca 0,5 ruutsentimeetri suurune punakas laik.
Olen olnud vahekorras viimased 7 aastat (visiit kooselu). Partneri vanus 63. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilma retseptita on saada klotrimazool kreem, mis aitab seenest tingitud põletike puhul. Ülejäänud siiski retseptiga ja vajavad arsti visiiti. Hügieeni teemad ka olulised.
Loe edasiHPV ja soolatüükad
Tere!
Kas HPV vaktsiinist võiks olla kasu (soolatüügaste vastu või muul moel) 17-aastasele noormehele, kellel on soolatüükad? Ma eeldan, et siis on tal viirus juba ju organismis olemas.
Vastas dr Eda Tamm
Tere!
Inimese papilloomiviirusi ( HPV) on üle 150 erineva tüübi, millest väike hulk põhjustab genitaaltrakti pahaloomulisi kasvajaid ja teravaid kondüloome.
Olemasolevad vaktsiinid ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Punetised
Tere, nahale tekib algul punane laik v punn, mis ajajooksul muutub suuremaks, paksemaks ja väga kuumaks. Levib üle kogu keha, punetised alati erineva suurusega ja alati väga kuumad. Punetised kestavad ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Punetav laik ei ole veel punetised, see on viirushaigus. Kirjelduse ja pildi alusel paistab olema nõgeslööve e urtikaaria. Sellel on väga plaju põhjuseid- toit, ravimid, hügieenitarbed, külm, ...
tulitav tunne peenises 2
Eelmine küsimus:
"Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav ...
Vastas dr Margus Punab
Saan siit soovitada vaid ilma retseptita ravimeid - võite teha näiteks ibuprofeeni ravikuuri, 10 päeva, 2 korda päevas. vajadusel lisada magu kaitsev preparaat.
Kui probleem püsib, siis järelikult ...
Valged tükikesed ülepäeviti peenisel
Tere ,umbes3 kuud tagasi purunes kondoom olles vahekorras ,3 nädalat tagasi oli tunda et peenise ots on tundlikum oli nagu jahedust tunda ja ülepäeviti oli näha ka valgeid tükikesi peenise peal ,eesnahal. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilmselt siis ikkagi eesnahapõletik. Tulge meestearsti vastuvõtule. Eesnaha alust enne visiiti 24 tundi mitte pesta ja kaasa ka hommikune esmasjoa kuse analüüs.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi