Sündimus Autor: Üllar Kaljumäe
Sündimus on sündide arv mingis ajavahemikus, harilikult aastas. Sündimus pole üksnes rahvastiku tervise oluline näitaja, vaid ka tema elujõulisuse alus. Madal sündimus on olnud Eestis probleemiks Teisest maailmasõjast peale, kuid eriti järsult vähenes sündimus 20. sajandi lõpukümnendil. Kui perioodil 1970–90 sündis aastas üle 20 000 lapse, 1987. aastal isegi 25 086, siis 1998. aastal vaid 12 167 last (vähenemine üle kahe korra). Loomulik iive püsis kuni aastani 1990 siiski positiivne (2773), meestel isegi kuni 1991. aastani (358). Seejärel muutus loomulik iive negatiivseks, olles kõige madalam (–8036) 1994. aastal ning püsis pikka aega vahemikus –5000 kuni –7000. Pärast 1998. aastat on sündide arv aastas siiski pidevalt kasvanud ja 2005. aastal sündis kokku 14 350 last (7 aastaga on sündimus suurenenud 17,9%). 2003. aastast alates on loomulik iive paranenud, olles 2005. aastal siiski veel –2966. Aastal 2004 oli Tartu maakonnas (koos Tartu linnaga) iive juba minimaalselt positiivne (2), 2005. aastal ka Harju maakonnas (261) ja Tallinnas (183). Olukorras, kus laste arv vanuses 0–14 on viimase 15 aastaga vähenenud poole võrra (2005. aastal oli riigis 208 110 selles eas last), on just suremuse vähenemine põhjustanud iibe positiivsemaks muutumise.
Nii sündimuse vähenemisel kui suurenemisel ei ole üheseid põhjusi. Sündimust mõjutavad mitmed sotsiaal-majanduslikud ja tervisetegurid, mistõttu ei ole kahjuks võimalik üksikute meetmetega (nt vanemapalk, millel kahtlemata on oma positiivne mõju) saavutada pidevat sündimuse paranemist. Esmalt on madal sündimus iseloomulik kõikidele arenenud Euroopa riikidele, tegelikult kogu arenenud maailmale. Eestis näiteks kadusid traditsioonilise maakogukondliku peremudeli hülgamisega peaaegu täielikult suurpered. Kahtlemata mõjutab sündimust abieluinstitutsiooni teisenemine ning muude kooseluvormide järjest suurem osakaal. Samuti avaldavad oma mõju suured ühiskondlikud sündmused – Eesti taasiseseisvumisliikumise kõrgperioodil 1986–91, eriti aga laulva revolutsiooni ajajärgul 1988–89 suurenes sündinud laste arv rohkem kui tuhande võrra aastas. 1990. aastate majanduslik surutis ja ühiskonnas valitsenud ebakindlus olid olulised tegurid, mis mõjutasid sündimust varsti pärast taasiseseisvumist. Oma mõju on avaldanud ka rahvuslikud ja etnilised asjaolud, samuti vanemate haridustase ja vanus. Eelnev ei ole kaugeltki ammendav loetelu sündimust mõjutavatest teguritest. Järgnevalt on ära toodud mõned iseloomulikud, aga ka lihtsalt huvitavad tendentsid.
Eestlaste ja teiste rahvuste osakaal. Perioodil 1970–90 moodustasid eesti lapsed sündidest keskmiselt 60%, madalaim oli eestlaste osakaal 1985. aastal, mil see moodustas 58,6% kõikidest sündidest. 1992. aastal saavutas eestlaste osakaal sündinud lastest 70% piiri ja ei ole edaspidi sellest allapoole langenud (suurim osakaal oli 1993. aastal – 73,3%).
Sünnitajate vanus. Kui 1990. aastal moodustasid kuni 24 aasta vanused emad poole sünnitajatest, siis 2005. aastal ainult kolmandiku. Seevastu 30–34-aastaste sünnitajate osakaal on suurenenud samal perioodil peaaegu 25% ja 35–39-aastaste osakaal üle 40%.
Abieluinstitutsioon ja sündimus. Ligi 3 korda on viimase 15 aasta jooksul vähenenud abielust sündinute hulk. Vabaabielust sündinud laste arv ületas 2005. aastal abielust sündinud laste arvu juba 150 lapse võrra.
Kui sündimust hinnata ema haridustaseme järgi, siis viimase 15 aasta jooksul ei ole praktiliselt muutunud sündide absoluutarvud põhiharidusega või madala haridustasemega emade puhul (veidi alla 2600). Üle 2 korra on samal ajavahemikul vähenenud sündide arv keskharidusega emadel (2005. aastal veidi alla 8000), samas on kõrgharidusega emadel sündinud laste arv (eriti paaril viimasel aastal) siiski suurenenud (10%).
Nõuanded sel teemal
Tsüklivaheline veritsus
Tere.
Minu küsimus on tsükliväline veritsus. Terve elu on mul menses käinud nagu kellavärk. Tean, millal ja milline on ja kaua kestab.
Viimati oli detsember 2024 viimane nädal. Ehk siis 2 ...
Vastas dr Galina Litter
Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 34-aastane
Teie kirja lugedes jääb esmalt kahtlus ovulatoorsele veritsusele, sest olete ju noor, munasarjad toimivad ja ovulatsioonid jätkuvad. ...
Rippuv nahatükk munandite taga
Tere,
Selline u. 1cm pikkune nahariba aastaid olnud,ei mäletagi millal tekkis,valus ega ebamugavusi ei tekita. Millega tegu? Kirurgiliselt lihtsasti eemaldatav? Kas see võib põhjustada ka ...
Vastas dr Margus Punab
Naha teema on PSA tasemest täiesti lahus. PSA sellisel tõusul on kolm põhjust eesnäärmepõletik, eesnäärme oluline suurenemine ja kasvaja. Nahahaiguste arst aitab näsaga kui vajalik.
Loe edasiПервичная аминорея
Здравствуйте!Меня зовут ..., я из России г.Пенза ,случайно на сайтах нашла ваш почтовый адрес с положительными отзывами!К сожалению у моей дочки первичная аминорея ,ей 15,5 лет. В местных больницах к сожалению ...
Vastas dr Galina Litter
Uvažajamaja Mama
Ja s detmi ne zanimajus. Sovetuju zabronirovatj vremja na prijom dr Ele Tammemäe, dr detskii ginekolog.
itk.ee
Registratuur ja info 666 1900
Dr Ele Tammemäe, ...
veresuhkur
Tere, olen 40aastane naine. Analüüsides oli paastuveri hommikul 5 ja 2 tundi pärast seda siirupit oli 3,8. Kas ei peaks see hoopis kõrgem olema ? Ka enesetunne oli halb. Hommikuti ongi tavaliselt näljatalumatus ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Mõlemad veresuhkru väärtused on normi piires ja suhkurtõbe Teil ei ole. Glükoosi tolerantsuse testi puhul tühja kõhu peale joodav suhkrulahus ei olegi kuigi maitsev ega tekita meeldivat tunnet. ...
Suguti lukul punane plekk
Tere
Umbes paar nädalat tagasi ilmus suguti luku pealisosale ca 0,5 ruutsentimeetri suurune punakas laik.
Olen olnud vahekorras viimased 7 aastat (visiit kooselu). Partneri vanus 63. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilma retseptita on saada klotrimazool kreem, mis aitab seenest tingitud põletike puhul. Ülejäänud siiski retseptiga ja vajavad arsti visiiti. Hügieeni teemad ka olulised.
Loe edasiHPV ja soolatüükad
Tere!
Kas HPV vaktsiinist võiks olla kasu (soolatüügaste vastu või muul moel) 17-aastasele noormehele, kellel on soolatüükad? Ma eeldan, et siis on tal viirus juba ju organismis olemas.
Vastas dr Eda Tamm
Tere!
Inimese papilloomiviirusi ( HPV) on üle 150 erineva tüübi, millest väike hulk põhjustab genitaaltrakti pahaloomulisi kasvajaid ja teravaid kondüloome.
Olemasolevad vaktsiinid ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Punetised
Tere, nahale tekib algul punane laik v punn, mis ajajooksul muutub suuremaks, paksemaks ja väga kuumaks. Levib üle kogu keha, punetised alati erineva suurusega ja alati väga kuumad. Punetised kestavad ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Punetav laik ei ole veel punetised, see on viirushaigus. Kirjelduse ja pildi alusel paistab olema nõgeslööve e urtikaaria. Sellel on väga plaju põhjuseid- toit, ravimid, hügieenitarbed, külm, ...
tulitav tunne peenises 2
Eelmine küsimus:
"Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav ...
Vastas dr Margus Punab
Saan siit soovitada vaid ilma retseptita ravimeid - võite teha näiteks ibuprofeeni ravikuuri, 10 päeva, 2 korda päevas. vajadusel lisada magu kaitsev preparaat.
Kui probleem püsib, siis järelikult ...
Valged tükikesed ülepäeviti peenisel
Tere ,umbes3 kuud tagasi purunes kondoom olles vahekorras ,3 nädalat tagasi oli tunda et peenise ots on tundlikum oli nagu jahedust tunda ja ülepäeviti oli näha ka valgeid tükikesi peenise peal ,eesnahal. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilmselt siis ikkagi eesnahapõletik. Tulge meestearsti vastuvõtule. Eesnaha alust enne visiiti 24 tundi mitte pesta ja kaasa ka hommikune esmasjoa kuse analüüs.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi