Tervisemõjurid Autor: Anu Kasmel
Tervisemõjurid. Tervisemõjurite ehk tervisedeterminantide all mõistetakse tegureid või näitajaid, mis tingivad kas negatiivseid või positiivseid muutusi üksikisiku, rühma või rahvastiku tervises. Tervisemõjurid hõlmavad suurt hulka teaduslikult tõestatud ning omavahel põimunud üksikmõjureid ja mõjurite kombinatsioone. Maailma Terviseorganisatsiooni käsitluses on tervise peamisteks determinantideks rahu, peavari, haridus, sotsiaalne turvalisus, sotsiaalsed suhted, toit, sissetulek, naiste võrdõiguslikkus, stabiilne ökosüsteem, säästlik ressursside kasutamine, sotsiaalne õiglus, inimõiguste austamine ja võrdsus.
Ammendava ja üldtunnustatud tervisedeterminantide mudeli on koostanud Dahlgren ja Whitehead 1991. aastal (vt joonis).
Kõige enam on uuritud bioloogilisi ning eluviisist lähtuvaid tegureid, mis mõlemad kuuluvad indiviidikesksesse ringi. Tervisele biomeditsiinilise lähenemise toetajad ja kliiniliste mudelite kasutajad näevad indiviidi tervise edendamisel olulisimatena nimelt bioloogilisi tegureid. Käitumuslike tervisemudelite kasutajad peavad põhilisteks ja keskseteks eluviisist tulenevaid tegureid (toitumisharjumused, sõltuvusainete tarbimine, kehaline aktiivsus, seksuaalkäitumine ja turvakäitumine). Haiguste ennetamine keskendubki valdavalt neile kahele mõjurite ringile ning tervist edendavad tegevused on sellise lähenemise puhul suunatud eluviisi ja käitumise muutmisele. Ehkki dieet, suitsetamine, alkoholi tarvitamine, kehaline aktiivsus jms on tervise seisukohalt ning haigestumise ja suremuse etioloogias olulised tegurid, on epidemioloogiliste uuringute põhjal dokumenteeritud mitmeid teisigi mõjuvõimsaid tervisedeterminante. Need hõlmavad sotsiaal-majanduslikke tegureid, nagu kultuuri, haridust, võrdseid võimalusi ja juurdepääsu terviseteenustele, ühiskonna toetust.
Tuntud on ka Tarlovi tervisemõjurite mudel, mis liigitab need nelja kategooriasse.
1. Geenid ja bioloogia. Geneetilised mõjud tervisele on valdavalt kaht liiki – kas ühe geeni mutatsioonist johtuvad pärilikud muutused või paljude geenide spetsiifilistest kombinatsioonidest tulenevad pärilikud eelsoodumused. Ühe geeni mutatsiooni korral on harilikult tegemist spetsiifiliste geneetiliste haigustega (käesolevaks ajaks on neid teada üle 3000).
Mitme geeni spetsiifiliste kombinatsioonide pärilikkus määrab ära indiviidi kõrgenenud vastuvõtlikkuse teatud kroonilistele haigustele. Sellisel juhul ei ole tegemist geenide mutatsiooniga, kuid nende kombinatsioon kas toetab või soodustab spetsiifiliste häirete tekkimist. Geneetiliste mõjurite toime inimese tervisele ei ole veel päris selge, siiski arvatakse, et pärilikkus võib põhjustada 1–5% elanikkonna haigestumusest.
2. Arstiabi. Biomeditsiini ja tehnoloogia areng viimase 100 aasta jooksul on võimaldanud suuri edusamme haiguste varajases diagnoosimises ja ravis. Samas ei mõjuta meditsiini areng haiguste arenguprotsessi – arstiabil on üksnes mõõdukas toime haigestumusele ja suremusele (uuringud alusel kuni 17%).
3. Tervisekäitumine. Erinevate autorite andmeil oleneb otseselt tervisekäitumisest ca 25% inimese tervisest, kaudselt (seoses sotsiaal-majanduslike mõjudega) on see mõju kuni 40%. Terviseriskideks peetakse tasakaalustamata toitumist, sõltuvusainete (tubakas, alkohol, narkootikumid) kasutamist, vähest kehalist aktiivsust ning mitteturvalist käitumist (muu hulgas ka kaitsmata seksuaalvahekorda).
4. Sotsiaalsed tervisemõjurid. Nende all mõeldakse sotsiaalsete võrgustike olemasolu, ühiskonnalt saadavat abi, sotsiaalset turvalisust, sidusust, norme ja muid ühiskonnaelu aspekte. Sotsiaalsete tervisemõjurite osa on uuringute andmetel järjest kasvanud.
Arenenud riikides omavad tervisemõjuritest kõige suuremat osakaalu sotsiaalsed tegurid, mis kujundavad nii haiguskoormust kui elukvaliteeti. Neist on tähtsaimad ühiskondlik staatus, majanduslik olukord, haridus, sugu, etnos ja sotsiaalsed suhted. Rahu ja julgeolek on seejuures tervise ja jätkusuutliku arengu põhieelduseks.
Nõuanded sel teemal
Rippuv nahatükk munandite taga
Tere,
Selline u. 1cm pikkune nahariba aastaid olnud,ei mäletagi millal tekkis,valus ega ebamugavusi ei tekita. Millega tegu? Kirurgiliselt lihtsasti eemaldatav? Kas see võib põhjustada ka ...
Vastas dr Margus Punab
Naha teema on PSA tasemest täiesti lahus. PSA sellisel tõusul on kolm põhjust eesnäärmepõletik, eesnäärme oluline suurenemine ja kasvaja. Nahahaiguste arst aitab näsaga kui vajalik.
Loe edasiПервичная аминорея
Здравствуйте!Меня зовут ..., я из России г.Пенза ,случайно на сайтах нашла ваш почтовый адрес с положительными отзывами!К сожалению у моей дочки первичная аминорея ,ей 15,5 лет. В местных больницах к сожалению ...
Vastas dr Galina Litter
Uvažajamaja Mama
Ja s detmi ne zanimajus. Sovetuju zabronirovatj vremja na prijom dr Ele Tammemäe, dr detskii ginekolog.
itk.ee
Registratuur ja info 666 1900
Dr Ele Tammemäe, ...
Suguti lukul punane plekk
Tere
Umbes paar nädalat tagasi ilmus suguti luku pealisosale ca 0,5 ruutsentimeetri suurune punakas laik.
Olen olnud vahekorras viimased 7 aastat (visiit kooselu). Partneri vanus 63. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilma retseptita on saada klotrimazool kreem, mis aitab seenest tingitud põletike puhul. Ülejäänud siiski retseptiga ja vajavad arsti visiiti. Hügieeni teemad ka olulised.
Loe edasiHPV ja soolatüükad
Tere!
Kas HPV vaktsiinist võiks olla kasu (soolatüügaste vastu või muul moel) 17-aastasele noormehele, kellel on soolatüükad? Ma eeldan, et siis on tal viirus juba ju organismis olemas.
Vastas dr Eda Tamm
Tere!
Inimese papilloomiviirusi ( HPV) on üle 150 erineva tüübi, millest väike hulk põhjustab genitaaltrakti pahaloomulisi kasvajaid ja teravaid kondüloome.
Olemasolevad vaktsiinid ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Punetised
Tere, nahale tekib algul punane laik v punn, mis ajajooksul muutub suuremaks, paksemaks ja väga kuumaks. Levib üle kogu keha, punetised alati erineva suurusega ja alati väga kuumad. Punetised kestavad ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Punetav laik ei ole veel punetised, see on viirushaigus. Kirjelduse ja pildi alusel paistab olema nõgeslööve e urtikaaria. Sellel on väga plaju põhjuseid- toit, ravimid, hügieenitarbed, külm, ...
tulitav tunne peenises 2
Eelmine küsimus:
"Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav ...
Vastas dr Margus Punab
Saan siit soovitada vaid ilma retseptita ravimeid - võite teha näiteks ibuprofeeni ravikuuri, 10 päeva, 2 korda päevas. vajadusel lisada magu kaitsev preparaat.
Kui probleem püsib, siis järelikult ...
Valged tükikesed ülepäeviti peenisel
Tere ,umbes3 kuud tagasi purunes kondoom olles vahekorras ,3 nädalat tagasi oli tunda et peenise ots on tundlikum oli nagu jahedust tunda ja ülepäeviti oli näha ka valgeid tükikesi peenise peal ,eesnahal. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilmselt siis ikkagi eesnahapõletik. Tulge meestearsti vastuvõtule. Eesnaha alust enne visiiti 24 tundi mitte pesta ja kaasa ka hommikune esmasjoa kuse analüüs.
Loe edasipõletav tunne peenises
Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav tunne, vahepeal laheb ...
Vastas dr Margus Punab
Klamüüdia, eriti kui ravi jääb hiljaks, võib käivitada ka lisasugunäärmete põletiku. Antud juhul peaks kindlasti välistama eesnäärme ja seemnepõiekeste põletiku võimalused. Kui tulete meestekliinikus vastuvõtule, ...
Loe edasiVasaku jala pitsitus ja parema puusa liigese meeletu valu peale kõndimist.
Vasaku jala pitsitus ja parema puusaliigese meeletu valu iga päev, peale kõndimist.
Käisin ka mrt-s korralises uuringus ja vastus tuli selline ei tea kas on sealt midagi näha.
Saadan ...
Vastas dr Ain Pajos
Kirjelduse järgi esinevad nii lülisamba kaela kui ka nimmeosas laialdased ealised degeneratiivsed muutused nii lülide, lülidevaheliste liigeste kui ka diskide osas, mõned sellised et võivad põhjustada ...
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi