Vererõhu mõõtmine Autor: Arvo Mesikepp
Vererõhu mõõtmine toimub kas otsese või kaudse meetodi abil. Otseseks ehk invasiivseks (õõnesiseseks) vererõhu mõõtmiseks kasutatakse intensiivravis või anestesioloogilises praktikas vastavaid andureid, mis viiakse lamava patsiendi veresoontesse ja/või südameõõntesse ning veresamba rõhk neis registreeritakse mõõteriistal.
Enamasti rakendatakse vererõhu mõõtmiseks kaudset ehk mitteinvasiivset meetodit. Istuvale inimesele pannakse õlavarrele täispumbatav mansett ja registreeritakse vererõhk elavhõbemanomeetri, aneroidmanomeetri või elektroonilise mõõturi abil. Kui mõõta rõhku küünarvarrelt või sõrmelt, ei ole tulemused nii täpsed. Mansetist õhku välja lastes kuulatakse samaaegselt küünarvarre lohus radiaalarteri kuulatluskohal Korotkovi toone fonendoskoobiga, mille abil eristatakse süstoolset (Korotkovi I toon) ja diastoolset (V toon, õigemini tooni kadumine) vererõhku.
Vererõhku iseloomustab suur kõikumine nii sama päeva jooksul kui erinevate päevade lõikes. Tavaliselt mõõdab arst esimesel visiidil vererõhku mõlemalt käsivarrelt, avastamaks perifeersete veresoonte haigusele omast rõhkude erinevust kummalgi käsivarrel. Enne vererõhu mõõtmist peab patsient mõne minuti vaikselt istuma. Vererõhku tuleb mõõta vähemalt 2 korda 1–2-minutise vahega. Kui esimesed mõõtmised erinevad teineteisest oluliselt, tuleb mõõta korduvalt. Üldjuhul kasutatakse standardmõõtmetega mansetti (sisemine kummiosa 12–13 cm × 35 cm), kuid on olemas nii suuremaid kui väiksemaid mansette. Väiksemate mõõtudega mansetid on laste vererõhu mõõtmiseks. Mansett peab alati paiknema inimese südamega samal tasapinnal, sõltumata kehaasendist.
Automaatset vererõhu jälgimist on võimalik korraldada mitmesuguste (enamjaolt ostsillomeetriliste) vererõhuaparaatidega. Selliste aparaatidega mõõdetakse vererõhu dünaamikat 24 tunni vältel ning keskmist vererõhku nii 24 tunni jooksul kui ka öö ja päeva lõikes eraldi. Niimoodi saadav teave ei asenda tavapärast vererõhu mõõtmist, kuid on arstile vajalik lisainformatsiooni saamiseks.
Kodus aeg-ajalt vererõhku mõõtes ei ole võimalik saada nii informatiivseid tulemusi kui ööpäevase registreerimisega. Kui aga inimene mõõdab oma vererõhku iga päev mitme päeva vältel, on saadav teave võrreldav automaatse vererõhu jälgimisega. Vererõhu mõõtmiseks kodus tuleb kõigepealt osta garanteeritud täpsusega aparaat, mille kohta võib nõu küsida oma perearstilt.
Eelistada tuleks poolautomaatseid aparaate, mida on kergem käsitseda. Nendega ei teki vigu kuulmisprobleemide tõttu ega ole elavhõbedamürgistuse ohtu, kui aparaat peaks purunema. Ka kodus tuleb vererõhu mõõtmisi teha pärast paariminutist puhkust, samuti on vaja arvestada, et rõhk võib oluliselt kõikuda isegi lühema aja jooksul. Mõõtmisi tuleks teha arsti soovitatud sagedusega, mis võimaldab selgitada vererõhu dünaamikat seoses rohtude võtmisega. Kodusel mõõtmisel saadud vererõhu väärtused on tavaliselt madalamad arsti vastuvõtul mõõdetutest. Raviga seotud vererõhu dünaamika on otsustavaks raviskeemi korrigeerimisel, kuid ravi saab korrigeerida üksnes arst. On inimesi, kelle vererõhk on vastuvõtul pidevalt kõrgenenud, samas kui kodus mõõtes või automaatsel jälgimisel on rõhk normaalne. Seda nähtust tuntakse laiemalt kui “valge kitli hüpertensiooni”.
Vt ka vererõhk.
Seotud teemad
Nõuanded sel teemal
Jalal pikemat aega imelik kärn
Tere
Jalal on juba kuuaega olnud imelik kärn. Kas peaksin olema murelik ?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Põhjuseid võib olla väga palju, oletada ei saa. Saan soovitada pöördumist oma perearsti vastuvõtule. Arst saab kõike vahetult hinnata, täpsustada ja koostada käsitlusplaani.
Head ...
Antibiootikumi ravi.
Tere uuriks korra.Enesetunne hea.Põletikunäitaja kõrge.kas peaks alustama antibiootikumi kuuri.Kurk paistes algul tegi valu enam ei tee.Palaviku pole.
Neut
5,5
l
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Ravi ei vaja vereanalüüsi näit. Te kahjuks ei kirjelda, mida te sprei ja ibumetiiniga ravite. Seega kahjuks ei oska nõu anda.
Lugupidamisega
Marge Kütt
Lapse vereproovi vastused
Sooviksin teada kas minu poja vereproovi tulemused on normaalsed?
Lisaks, et lapsel on pidev väsimus,juba hommikul tõustes 1-2h hiljem tihti haigutab ja on unine
Ja on olnud 2 kuud juba nohu ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Tehtud on ainult hematoloogiline uuring ja mingil põhjusel ka ferritiin ja vitamiin D. Viimased 2 ei ole kuidagi arusaadavad tellimused, mida diagnoosida soovitakse. Hematoloogiline uuring ...
Tulemuste vastus
Palun vastake, mis selline biopsia vastus ütleb?
VASTUSE HK HINNAKIRJA KOODID 66804 - Immunohistokeemiline või -tsütokeemiline uuring ühel koelõigul või tsütoloogilisel preparaadil (1 klaas) ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
See on tellitud uuringu kirjeldus, vastus veel puudub. Oodake vastus ära.
Lugupidamisega
Marge Kütt
CRP näit veres AB ravi alustamiseks?
Pöördusin EMO-sse tugeva köha (rögane), valu mis kiirgas õlga, oksendamine, palavik 38-39 ja vahel kõrgem, hingamis raskus, pearinglus, väsimus vb oli veel, sest tõesti oli väga halb olla. Veres oli põletik ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Mul on väga kahju, et pidite sama probleemiga mitu korda pöörduma.
Üldiselt on tavainfektsioonidega alati parem pöörduda perearsti poole, EMO töö on tegeleda erakorraliste haigetega ...
EBV
Palun abi analüüside tõlgendamisel. Kas võib eeldada, et EBV on läbipõetud ning ei ole reaktiveerunud? Kas see on normaalne, et väärtused on nii kõrged? Kas peaks veel mingeid analüüse tegema? Parvoviirus,tsütomegaloviirus?
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Alustama peaks algusest - miks neid uuringuid üldse tehti ehk mis oli teie kaebus?
Borrelia puhul näeme väga sageli persisteerivat ehk ajas püsivat isoleeritud IgM-i, millel puudub ...
Puukborrelioos või reumaatiline valu
Juuni lõpus 2024 oli puuk peas mitu päeva. Vereanalüüs sai tehtud nüüd, 11 ja 16 dets.2024,mitmeid kuid hiljem puugi hammustusest, kuna kaebused (surve ja valu õlgades, turjas, kaelas ja alumises lõualuus) ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Puukborrelioos on sageli üle diagnoositud ja seda kiputakse süüdlaseks pidama paljude kaebuste puhul.
Kui teil on kunagi borrelioosi ravitud, siis vereanalüüsid jäävad alati positiivseks. ...
Vereäige mikroskoopia
Mida tähendab vereproovis näit: Vereäige mikroskoopia hinnang lümfotsüüdide atüpism +1?
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Hematoloogilise uuringu hindamiseks peab arst nägema tervet uuringut.
Vere vormelementide %-d i ole olulised, kuid samade parameetrite absoluutväärtused on korras. Lümfotsüütide ...
Näitajad üle normi
Tere,
Kaldun üle muretsema ja süda ei anna rahu ja kuna arst ei ole miniga ühendust võtnud, siis küsin, kas muretsemiseks on põhjust.
Andsin anlüüsid, mis võeti seoses igaastase ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
NSE veidi suurenenud - võib olla seotud hemolüüsiga, soovitaksin igaks juhuks korrata.
TG ja anti-TG IgG - need uuringud viitavad pigem kilpnäärme probleemile.
Eosinofiilide ...
Lapse vereproovi tulemused
Tere
9aastasel tütrel silmaalused väga sinised ja näost kahvatu.
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Kõigepealt peaks alustama, miks vereanalüüs määrati. Silmaalused on inimestel erinevad ja ka silmakoobaste sügavus on väga individuaalne. Oluline on see, kas lapsel on mingeid kaebusi. ...
Vaata kõiki nõustamisi