Tere. Ei saa aru vastusest ? 04.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas see proov võib viidata vähieelsele seisundile? Kuna mul on hpv 18 ja olen mitmeid aastaid jälgimisel olnud kuid nûûd tuli proovi vastus tõsisem kui arvata oskasin. Hirm on väga suur.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 34-aastane

Vastus on patoloogiline: ASC-H (ingl atypical squamous cells, cannot exclude HSIL) kindlaks määramata tähendusega atüüpilisd skvamoossed (lameepiteeli) rakud, mille puhul ei saa välistada kõrge astme
intraepiteliaalset lesiooni (HSIL)
Eestis kehtiva ravijuhendi järge on tegutsemine järgmine:
4.2.1.3 Günekotsütoloogilise uuringu vastus ASC-H - joonis 9. Sõltumata HPV staatusest on ASC-H korral soovituslik kolposkoopiline uuring. HPV testi teostamine enne kolposkoopilist uuringut ei ole soovituslik (B).
4.2.2.3. Günekotsütoloogilise uuringu vastus ASC-H või HSIL - joonis 9. Soovituslik on teostada kolposkoopiline uuring (B). Kohene ekstsisioon linguga ei ole lubatud (B). Edasine ravitaktika vastavalt biopsia histoloogilisele diagnoosile.

Selgitus: vajalik kolposkoopia ja biopsia. Patoloogilis-histoloogilisest vastusest sõltub, kuidas edasine taktika. Igal-juhul, kui veel olete HPV vaktsineerimata, siis kõige viimane aeg on seda teha n peale konisatsiooni emaka kaela vähi ennetamiseks.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7