Mure 12.05.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mure oma emaga. Ta vanus on 59a. Ta ei korista mitte midagi , ka mitte enda järelt. Kui midagi näiteks tilgutab köögi kapile või ükskõik kuhu ,siis see lihtsalt on seal. Ja tühjad toidu pakendid suvalistes kohtades köögis. Vahest ka külmikus. Kogub ka suvalisi asju oma magamistuppa. Näiteks pakendid, halvaks läinud sai/leib,tühjad vee pudelid ,katkised asjad jne... Kõik on tal hunnikutes põrandal ,riiulitel.Ta ei taha mitte midagi väikestki uut teha ise. Näiteks kasutada mikrolaine ahju ja vajutada seda ühte nuppu seal. Ja näiteks kui mingi asi on uuenenud ajaga ,et on vaja kas või ühte asja teistmoodi teha siis ta lihtsalt ei tee seda ja ei kasuta seda asja enam. Isegi siis kui saab mitmeid kordi talle rahulikult seletada ja näidata mida ja kuidas teha tuleb. Ütleb kohe ,et ei talle ei jää meelde ja ta ei kasuta siis. Ja kui üles kirjutada kuidas ja mismoodi ,siis ta ikka ei kasuta.Kuid igasuguseid täiesti suvalisi uudiseid ja minevikus toimunud asju on tal meeles ja ei ole probleemi.
Ja ongi sees mul endal juba selline tunne ,et ma ei taha minna sinna ega rääkida temaga. Sest on tunne et käin seal koristamas ainult, et tal endal pole vaja midagi teha ,et küll laps tuleb ja koristab. Kuid mul on hoopis muid asju vaja teha seal olles. Ja lõpuks ma ei saagi oma asju teha kuna kuidas ma siis jätan asjad niimoodi. Ning kui ma koristangi midagi või viskan vana mööbli juppi välja või võtan hoovis põõsaid vähemaks ,siis ainus küsimus temalt on ,et mis sinna asemele tuleb? (Ning see küsimus juba ajab närvi mind kuna tal on kõik tihedalt asju täis topitud). Ja kui ma üritan temaga rääkida sellest ,siis ta viib kohe jutu mujale või küsib ,et miks ma koguaeg nii kuri olen...
Mul on väikesest saati emaga keeruline suhelda olnud. Varasemalt tal oli depressioon ja alkohooli probleem. Eelnevalt koristas mu isa tema abikaasa ta järelt. Kuid isa on surnud 9 aastat nüüd. Ning nüüd mul on paar aastat endal olnud ärevushäire (millest ma ei ole kellelegi rääkinud) ja aina raskem on olla seal ja rääkida temaga.
Kas oleks võimalik teha midagi ,et parandada seda olukorda?
Kas peaksin ta psühholoogi juurde viima?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

See ei ole skisofreenia, vaid on orgaaniline isiksusehäire ja orgaaniline luululine häire. Selle
valdkonna raviks on head arstirohud olemas. Kaasneb eakatel dementsusega. Selles psüühikahäirete
rühmas on ka deliiriumid, orgaaniline luululine häire (süüdistamised, kahtlustamised),
orgaanilised meeleoluhäired, orgaaniline ärevus, orgaaniline asteenia jt.
Nende psüühikahäirete kõrvaldamiseks või leevendamiseks on arstirohud olemas. Psühhiaater kirjutab retsepti, annab juhiseid.
Psühhiaater saab veidi arstirohtu pakkuda. Puhkerežiim tuleb konkreetselt ja piisavalt paika panna. Suitsetamisest ja alkoholist loobuda.
Lähedaste süüdistamine ja pahurus nende suhtes on haiguslik ja nii tuleb ka sellele reageerida.

Vajalik on võtta kasutusele ka üldtervislikud abinõud: vaadata üle toitumine,
vähendada ateroskleroosi mõju, olla kehaliselt aktiivne, magada
korralikult ja piisavalt. Psühhiaater uurib ja määrab hea, tulemusliku
ravimi.

Rõõmsameelset tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet