Sobiv muusikaretsept patsientidele

Sobiv muusikaretsept patsientidele

Värske uuringu tulemuste põhjal võiks patsientidele kirjutada välja muusikat, mis vastaks nende vajadustele.

Glasgow’ Kaledoonia ülikooli teadlased on ühendanud psühholoogia ja audiotehnika vahendid uurimaks, kuidas saab muusika teatud reaktsioone esile kutsuda, vahendab BBC.

Nad analüüsivad muusikapala sõnu, kõla ja isegi sellega seonduvaid mõtteid.

Uuringu läbiviijate sõnul võiks tulemusi kasutada selleks, et aidata inimesi, kes kannatavad füüsilise valu või selliste haigusseisundite nagu depressioon all.

Võttes arvesse laulu rütmimustri, meloodia ulatuse, sõnade või helikõrguse aspekte, võiks uurimisrühma arvates muusikat ühel päeval kasutada patsiendi meeleolu reguleerimiseks.

Uuringu juhi, audiospetsialisti dr Don Knoxi sõnul võib muusika mõju inimesele olla märkimisväärne.

„Muusika väljendab emotsioone tänu paljudele teguritele. Nende hulka kuuluvad kõla, ülesehitus ja muud muusikapala tehnilised omadused. Kuid sedasama võivad teha ka täiesti subjektiivsed tegurid. See, kus või millal sa seda pala esmakordselt kuulsid. Ja see, kas sa seostad seda rõõmsate või kurbade sündmustega, jne.“

Praeguseks on uurimisrühm põhjalikult analüüsinud kindlat muusikat, mis vabatahtlike rühma hinnangul väljendab erinevaid emotsioone.

Rühma lõppeesmärk on töötada välja matemaatiline mudel, mis selgitaks muusika võimet anda edasi erinevaid emotsioone.

Teadlaste sõnul võiks see lõppkokkuvõttes muuta võimalikuks selliste arvutiprogrammide loomise, mis tunnevad ära sellise muusika, mis suudab meeleolu mõjutada.

„Kui me suudame otsida konkreetseid emotsioone tekitavat muusikat ja panna kokku vastavaid kogumikke, võiksid sellised arvutiprogrammid põhjalikult muuta meie suhteid muusikaga,“ selgitas dr Knox.

„Mõned veebipõhised muusikapoed märgistavad juba praegu muusikat selle järgi, kas see on „rõõmsameelne“ või „kurb“,“ lisas ta.

Kas see artikkel oli kasulik?