Lapsevanema mure 15.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 51 aastane II tüübi diabeetik. Olen suhteliselt noorelt haigestunud. probleem tekkis last oodates, kui olin 27 aastane. Peale esimese lapse sündi küll ainevahetus taastus, kui peale teise lapse sündi enam mitte. Esialgne ravi oli dieet, viimased 15 aastat tablettravi. Eelsoodumuse olen saanud isapoolsest suguvõsast, kõik sugulased on pensionieas haigestunud. See suguvõsa paistab silma ka õunakujulise keha ja ülekaaluga. Ülekaal pole küll teab, mis trastiline, kui probleem siiski. Mõned aastad tagasi haigestusid ka emapoolsed tädid, kuigi mõlemad on eluaeg olnud kui piibuorgid. Eks selline pärandus tingis ka kindlasti minu nii varajase haigestumise.
Nüüd mure tütre pärast. Saab suvel 20 ja õpib medkoolis. Juba mõni nädal tagasi ta kurtis, et tarbib vett rohkem kui teised ja mures selle pärast. Arutasime asja ja leidsime, et korterinaabrid see-eest joovad teed ja mahlu, mille asemel tema vett tarbib. Mõõtsime ka veresuhkrut, mis oli normis. Eile aga käis mingi firma koolis õppetöö raames õpetamas neid glükomeetreid kasutama ja nagu ikka jagas ka tasuta glükomeetreit. Tütar võttis sii endale ka, kuna koolis mõõdetud veresuhkur oli 6,1 ja mõõtis siis koju jõudes uuesti. Oli väga mures ja helistas, sest veresuhkur oli 7,3. Kuna täna pidi arvestus olema, siis rahustasin ta maha ja ütlesin, et üksik näit ei pruugi midagi näidata. Õhtul enne magamaminekut oli 5,8. Kuna ribasid jagati ka, siis ta täna mõõtis uuesti, koju jõudes oli veresuhkur 6,4. Ma saan aru, et ta oli ka 2 tundi peale sööki mõõtnud ja siis oli suhkur normis. Need kõrged väärtused 7,3 ja 6,4 on mõõdetud siis kui ta vähemalt 5 tundi on söömata olnud.
Soovitasin tal nädalavahetusel ühel päeval oma veresuhkrut mõõta, jälgida ja kirja panna, aga tundub, et päris normaalselt ainevahetus ei tööta.
Esimene küsimus, et millega seda esialgselt reguleerida ja teiseks, kas tasuks ka käik tohtri juurde ette võtta. Nii noorel tütarlapsel terve elu ees ja parem ikka asjadele varakult jaole saada.
Ette tänades: U.J.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie ja tütre hingerahu huvides soovitan pöörduda oma murega perearsti poole, kes teeb esmased täpsustavad uuringud (veresuhkur hommikul tühjalt veeniverest, glükeeritud hemoglobiin jne.) Põhjendatud kahtluse korral suunab perearst Teie tütre endokrinoloogi vastuvõtule.
Teie poolt toodud veresuhkru väärtuste põhjal arvan siiski, et paanikaks pole põhjust ja suhkurtõbe Teie tütar ei põe. Glükomeetriga mõõdetud näidud kõlbavad hästi suhkruhaigele omakontrolliks, kuid mitte suhkurtõve diagnoosimiseks (on liiga ebatäpsed).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.