Diabeetikuna ebameeldiv lõhn uriinis 10.12.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ammoniaagi lõhn uriinis (igatahes on see kirbe lõhn). Tuleb tunnistada, et see on äärmiselt ebameeldiv olemine. Juba paar tundi peale alt pesemist tunnen seda ammoniaagi lõhna. Pesukaitsmeid ka ju kanda kogu aeg ei saa, sest ma olen nende vastu allergiline. Siit küsimused: kas diabeetikuna ( II tüüp) tulebki mul selle olukorraga leppida? Kas mul on võimalus sellest probleemist vabaneda? Kui on võimalus vabaneda, siis mis erilala arsti juurde peaksin pöörduma? Günekoloog laiutab käsi, sest see pidavatki olema diabeetiku probleem ja nüüd olevat ka peale diabeedi diagnoosi saamist mõistetav, miks mul on tihti tupes põletikud olnud. Eelnevat räägib ka perearst. Ma ei taha ikkagi olukorraga leppida, loodan, et saan siit mingisugustki abi. VS hommikuti tihti 7 ja ka veidi suurem. No vahel on ka VS näiteks 6,6 aga seda juhtub harva. Päeval VS numbrid enam-vähem korras, vahel on 2 tundi peale söömist siiski 9 ringis, aga mitte sellest suurem. Diabeetik olnud üks aasta. Ülekaaluline pole kunagi olnud ega ole ka praegu. Täiesti teadlikult järgin dieeti. Ette tänades vastuse eest! N 45-a

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Uriini lõhna määrab uriini koostis ja ega tervetegi uriin lõhnatu ole. Lisaks tugevneb uriinile iseloomulik lõhn vanusega. Oluline on ka see, mida sööme-joome.
Kõigepealt tuleks teha uriinianalüüs ja selgitada, kas uriinis on komponente, mida seal tavaolukorras ei ole (suhkur, ketokehad, vererakud, nitritid, mikroobide ülemäärane hulk jne.). Kirja põhjal otsustades on Teie diabeet suhteliselt heas kompensatsioonis ja Teie uriinianalüüs võib olla täiesti korras.
Eraldi probleem on uriinipidamatus. Kui Te peale pesemist pole urineerinud, ei tohiks ka uriinilõhna tunda. Kui aga pidametuse tõttu on uriinitilk pidevalt püksis, on vaja tegeleda ka eraldi pidamatuse probleemiga (mis pole enamasti diabeedist põhjustatud). Lisaks võib ebameeldiva lõhna põhjuseks olla ka tupevoolus, mis sagedaste tupepõletike korral on rohkenenud.
Seega pole uriini ebameeldiv lõhn automaatselt suhkurtõvega seotud ja pole diabeedi hea kompensatsiooni korral ka diabeedi raviga mõjutatav. Soovitan siiski nõu pidada kõigepealt perearstiga, kes suunab vajadusel uroloogi konsultatsioonile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.