kolesterool kõrge 08.09.14 / Endokrinoloogia
Külastaja küsib:
Tere. Aastaid paar-kolm olen "võidelnud" maksal leiduvate rasvaplekkidega ja raua sisaldusega veres, mis oli neli korda üle normi. Tol ajal leiti ka minu kolesterooli näiduks 7,2. Praeguseks olen "raua" normi saanud, kuid maks on endiselt problemaatiline ja kolesterool on tõusnud 8, 1 peale. Perearst kirjutas küll nüüd "Vasilip 10 mg", kuid omal käel asja uurides uuematest teaduslikest raamatutest avastasin, et kolesterooli alandavad ravimid mõjuvad omakorda jälle maksale halvasti, mis mul ju niigi ei ole korras. Veel selgus, et kõige õigem oleks hoopis imeda D- vitamiini, nii 10 tuhat ! toimeühikut päevas... Kuidas kommenteerite?
Ette tänud.
Arst vastas:
dr Anu Ambos
Endokrinoloog
SA PERH Mustamäe korpus
Tere!
Mina ei ole kahjuks rasva ainevahetuse spetsialist. Tean, et keskealisel mehel, kellel kolesterool kõrge, on suur südamehaiguste risk. Risk sõltub loomulikult ka pärilikkusest, sellest, kas põete diabeeti või on vererõhk kõrgenenud, teie kahjulikest harjumustest. Kõik need asjaolud on tuttavad Teie perearstile ja temal on olemas ka südamehaiguse riski hindamise tabel, mille alusel saate oma lähema 10 aasta riski välja arvutada. Kui risk on suur, oleks mõistlik kolesterooli taset langetada. Teha saab seda nii dieedi, mõningate loodusravi vahendite, kui ka statiinidega (vasilip). D-vitamiin on loomulikult üks üsna oluline vitamiin, kuid mina pole uuematest teaduslikest raamatutest selle imemise kolesterooli langetavast toimest kahjuks lugenud.
Kui kolesterool on 8,1 (mis on väga kõrge), on Teil õigus saada seda langetavaid ravimeid soodustusega. Vasilip 10mg päevas on Teie kolesterooli väärtuste juures selle efektiivseks langetamiseks ilmselt liiga nõrk.
Maksale mõjub suur enamus ravimeid, mis maksas lammutuvad. Maksa rasvväärastus (mis on Teie tõenäoline tõbi) on healoomuline haigus ja enamust maksas lagunevaid ravimeid võib rasvväärastuse korral kasutada. Siiski tasuks perearsti käest uurida, kas Teie "rauahaigus" ei ole maksakahjustuse põhjuseks ja sel juhul on lugu veidi tõsisem. Parim maksa rasvväärastuse ravi on kehakaalu normaliseerimine ja alkoholist hoidumine (need abinõud vähendavad ka südamehaiguste riski).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.
Nõuanded teemal: Endokrinoloogia
TPO IgG kõrge näit
Tere!
Neuroloog tegi haiguse (müasteenia) kulu jälgimiseks veranalüüsid.
Muud näidud olid korras, kuid TPO IgG näit oli väga kõrge. Kolesterool samuti.
TPO IgG 135.51 kU/L, peaks olema ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Kõrge TPO IgG tiiter viitab autoimmuunsele türeoidiidile. Kilpnäärme hormoonanalüüsid on Teil korras ja seega ravi Te ei vaja. Edaspidi tuleb siiski kilpnäärme talitlust jälgida, sest talitlushäire ...
Kolesterool
Tere.
Kas kõrge kolesterooli tasemega on võimalik haiguslehele töölt jääda?
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Tahaksin vastu küsida, milliseid tööülesandeid täpsemalt takistab Teil täitmast kõrge kolesterool?
Ja kuidas aitaks töövõimetuslehel olemine Teie kolesterooli normaliseerida?
Kõrge ...
Kilpnäärme alatalitlus
Minul on tuvastatud kilpnäärme alatalitlus.
Viimase analüüsi tulemus oli
TSH 4,495
TPO 514,7
ALAT 51
LDL kolesterool 3,40
Triglütseriid 3,03
Glükohemoglobiin ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
TSH on minimaalselt üle normi. Tegelikult tuleks asendusravi adekvaatsusest ülevaate saamiseks määrata ka FT4. Huvitav, kui kõrge oli TSH, kui perearst Teile L-türoksiini määras?
TPO ...
kas algav suhkruhaigus?
Tere,
kevadel mõõdeti mul veresuhkrut - see oli 6,4. 2 kuud pidasin dieeti kuna ka kolesterool oli kõrge (7,3) ja tulemuseks oli veresuhkur 5,0 ja kolesterool 5,2. Nüüd 4 kuud hiljem veresuhkur jälle ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Süsivesikute ainevahetuse häired ja kõrge kolesterool ei ole kahjuks asjad, mida saaks välja ravida. Tõenäoliselt vajate glükoosikoormustesti, et selgitada, kas põete suhkurtõbe või on tegemist ...
Vaata kõiki nõustamisi