Lapse pikkus, tüdruk 9-aastane 29.06.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mure lapse kasvu pärast: tüdruk 9 aastane, saab augustis 10, pikkus 131cm ja kaal 29kg, tegeleb palju spordiga, püüame hoida toidu tasakaalustatuna. Teiste tema vanuste tüdrukutega on ta tavaliselt kõige lühem, klassis samuti (läheb 4ndasse klassi sügisel). Kasvugraafikutel on olnud alati madalamatel kõveratel või alla selle. Kas peaks pöörduma endokrinoloogi vastuvõtule täiendavateks uuringuteks? Ema pikkus 174cm ja isa 173cm.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Otseselt vanusekohastest kasvukoridoiridest Teie tütar välja ei lange, kuid kesmisest madalamad on ta näitajad küll nii pikkuskasvu kui ka kehakaalu poolest. Suure tõenäosusega siin endokriinhaigust ei ole ja kui vallandub puberteet, tuleb ka kasvuspurt. Siiski ei saa väheste kirjas leiduvate andmete alusel midagi päriselt välistada ja mina ei tegele lastega ega tunne ennast seetõttu pädevana midagi lõplikku soovitama. Võib-olla oleks siiski mõttekas kord lasteendokrinoloogi vastuvõtul ära käia - saatekirja annab perearst.
Tervitades,
drt. Anu Ambos.