Tahhükardia ja kõrge vererõhu episoodid 12.09.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on juba mitu aastat olnud kummalisi "episoode". Nii et põhimõtteliselt hõlmavad need episoodid alati tahhükardiat, väga kõrget vererõhku (vererõhk tundub ka muidu kõrge olevat, kuid episoodidega tõuseb see veelgi) ja näo punetus. Tihtipeale on mul lisaks eelnevale nende episoodidega ka peavalu, kontrollimatu oksendamist ilma tegeliku iivelduseta, pearinglus (nagu raske tasakaalu hoida), higistamine, värisemine ja palavik (ilma mingi infektsioonita). Olen mõõtnud nende episoodidega tegelikku palavikku, väga kõrget, tavaliselt umbes 38–39, mis tuleb siis, kui episood algab, ja kaob, kui see peatub. Mul on need paar aastat olnud, varem juhtus neid vaid paar korda aastas, aga alates eelmise aasta lõpust on vahel isegi mitu korda nädalas. Kuid tavaliselt võib-olla kord nädalas. Episoodid kestavad sageli mitu tundi. Pulss läheb väga kõrgeks, üle 150 -> ilma midagi tegemata ja vererõhk on ka väga, väga kõrge (EMO-s on tihti mõõtnud süstoolseks üle 200 ja olen ka kodus sarnaseid näitu saanud). Need episoodid tekitavad minus nii halva enesetunde, et pean kõik tegevused katkestama ja lihtsalt ootama, kuni episood kaob.

Seoses episoodidega olen pidanud sageli EMO-s käima, kuid seal on mulle just metoprolooli antud ja mõne tunni pärast koju saadetud. Perearst tegi saatekirja rütmoloogi juurde uuringutele, et näha, kas südamega on kõik korras ja kas episoodid on põhjustatud südame rütmihäiretest. Midagi ei leitud, aga kardioloog arvas, et võib-olla on siinussõlmega mingi probleem, aga midagi kindlat pole. Kardioloog soovitas siinustahhükardia kontrolli all hoidmiseks alustada ivabradiiniga (mis juhtub ka väljaspool episoode). Seejärel lõpetas kardioloog saatekirja. Hiljem leiti aga vereanalüüsis üsna halb aneemia, mistõttu perearst soovitas ivabradiini lõpetada, öeldes, et ehk on episoodid aneemiast, aga peale aneemia ravi on episoodid alles, muutusi ei ole. Nii et nüüd on perearstiga plaan olnud, et võtan nende episoodide puhul metoprolooli, mida olen ka teinud, aga sellest pole nii palju abi.

Nii et põhimõtteliselt pole siiani aimugi, mis on nende episoodide põhjus. Samuti tunnen, et need ei ole paanikahood, kuna ma ei tunne nende episoodide ajal paanikat ja mul pole enne episoode ärevust/stressi vms. Episood algab tavaliselt eikusagilt. Olen mõelnud, kas kilpnäärmeprobleem võib tavaliselt selliseid episoode põhjustada? Analüüsides oli TSH normis, aga ft4 oli veidi madal, kuid perearsti sõnul polnud see oluline, et ft4 on veidi madal.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poolt kirjeldatud episoodid vajavad tõepoolest lähemat uurimist, et välistada ka mitmeid tõsisemaid ja haruldasemaid haigusi. Kilpnäärmeprobleemiga siin tõenäoliselt tegemist ei ole. Paluge oma perearstil teha endokrinoloogile e-konsultatsioon kõike ülaltoodut kirjeldades või võite minuga ka otse ühendust võtta meiliaadressil anu.ambos@regionaalhaigla.ee
Tervitades,
dr. Anu Ambos.