Mida tähendab kärgja struktuuriga sõlm? 23.09.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Palun natuke lahti kirjutada UH vastust?
Kilpnäärme parem sagar on 9,8 ml; vasak sagar on suurenenud - 19,0 ml. Istmuse parempoolne osa läbim. 0,4 cm (norm). Kilpnäärme mõlemas sagaras on rohkesti laatunud, kilpnäärme parenhüümiga isoehhogeenseid või sellest pisut kajavaesemaid, kärgja komponendiga sõlmi. Suurim kilpnäärme eesmisel kontuuril kergelt väljavõlvuv ja istmuse vasakpoolsesse osasse ulatuv kärgja struktuuriga sõlm on vasakus sagaras mõõtudega 1,8 x 2,6 x 3,2 cm. Kilpnäärme parenhüümi ja sõlmede vaskularisatsioon on tavaline.
Kas ka kolesterooli muutus võib olla seotud?
S,P-HDL-Chol1,1; mmol/l
S,P-LDL-Chol 3,5; mmol/l
S,P-Chol 4,9; mmol/l
S,P-Trigl 1,68; Mitte-paastu veri <2,0 mmol/L mmol/l
S,P-non-HDL-Chol3,9; Mitte-paastu veri <3,9 mmol/L mmol/l

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kolesterooli tase võib muutuda kilpnäärme talitlushäire korral - ravimata alatalitluse korral kipub see tõusma. Teie hormoonanalüüsid on normis ja seega on kilpnäärme alatalitlus raviga adekvaatselt kompenseeritud ja mõju kolesterooli tasemele olla ei tohiks. Kilpnäärme koestruktuuri muutustega kolesterool seotud ei ole.
Nüüd ultraheliuuringust. Teie kilpnääre on mõõdukalt suurenenud vasaku sagara arvel. Struktuuri ebaühtlus on kroonilise autoimmuunse türeoidiidi puhul tavapärane. Siiski on Teil kilpnäärmes ka mõned selgelt eristuvad tõelised sõlmelised muutused nagu 1,8x2,6x3,2cm sõlm vasakus sagaras. Selles osas vajate jälgimist - ultraheliuuringut võiks korrata 3 aasta möödudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.