Kaenlaalused valulikud ja kurgus poob aegajalt. 25.09.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Palun nõuannet, milliseid analüüse või uuringuid küsida, sest perearst pole eriti koostööaldis.
Menopaus aasta jagu. Hormonaalsed häired, kuumahood jne.
Aga ka aasta tagasi tekkis kärva taga pea sees imelik pitsitus ja aja möödudes hakkas kiirgama valu kaela ja kurku. ( kõrvad kontrollitud, kõik korras).
Edasi vajus samad valu lainetused kaenlaalustesse ja nüüd kiirgab sealt lainetena aina laiemaks. Mitte kogu aeg. Aga iga päev mitu korda.
Tunnen ka kubemes lümfide koha peal sama valu, aga vähem.
Paistes justkui pole, aga ma ei oska ka hästi hinnata. Vähemalt mingit suurt muna ei tunne.
Kuna see valu aina kasvab, siis mõistan et normaalne see siiski pole.
Kurgus poomine on samuti lainetena kuid nüüd juba igapäevane ja ebamugav. Nagu midagi oleks kurgus kilpnäärme koha peal.

Kas see kõik võib olla seotud menopausiga?
Tunnen, et vajan uuringuid, milliseid peaksin laskma teha?
Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esmalt soovitan pöörduda oma günekoloogi poole ja arutada temaga, kas oleks võimalik hormoonasendusravi abil klimakteerilisi vaevusi leevendada. Asja juurde kuulub ka günekoloogiline läbivaatus, ultraheliuuring, tõenäoliselt ka rindade uuring, et välistada pahaloomulise kasvaja võimalus. Günekoloog oskab ka soovitada Teile kõige paremini sobiva preparaadi.
Menopaus on aeg, mil võiks oma tervist kontrollida ka juhul kui vaevusi polegi - kindlasti tuleks kontrollida vererõhku, veresuhkrut, kolesterooli ja kilpnäärme talitlust. Need esmased uuringud teeb Teile perearst. Võimalikud on süvenevad lihaspinged kaela-õlavöötme piirkonnas, eriti kui töötate palju laua taga istudes. Sel juhul aitab tõepoolest kõige paremini ravikehakultuur ja füsioteraapia.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.