Insuliin ja veresuhkru tõus 03.10.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on rasedusaegne diabeet, mis on diganoositud glükoostestiga. Enne sain 14 ühikut insuliini ja näidud hakkasid kõrgemaks miema, 2 päeva olen süstinud arsti kooskõlastusega 16 ühikut, enne süsti oli näit 8,2 ning tund peale süsti 8.9 , kuidas seda mõista? Hetkel tundub, et insuliin ei aita

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Palju sõltub sellest, millist insuliini ja millal süstite. Kui tegemist on pikatoimelise insuliiniga (Levemir, Lantus, Toujeo, Tresiba), siis hakkab see u. 1 tund peale süstimist alles mõjuma. Tavaliselt on pikatoimelise insuliini mõju kõige tugevam 6-12 tundi peale süstimist, aga kõik pikatoimelised pole ühesugused ja konkreetse insuliini mõju seletab Teile lahti selle määranud arst. Kui tegemist on lühitoimelise insuliiniga (NovoRapid, Humalog, Apidra, Fiasp, Lyumjev), siis selle toime algab 5-15 minutit peale süstimist ja peaks olema kõige tugevam 60-90min. peale süstimist. Lühitoimelist insuliini süstitakse enne sööki, et veresuhkur söögijärgselt liialt ei tõuseks ja et toiduga saadud süsivesikud ikka kudedesse jõuaksid.
Pikatoimelise insuliini annuse hindamine toimub tavaliselt hommikuse tühjakõhu veresuhkru alusel. Lühitoimelise insuliini annust hinnatakse järgneva söögikorra eelselt mõõdetud veresuhkru järgi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.