herpes??? 06.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24-aastane naine ja minu probleem on järgmine: sügisel olin oma partneriga oraalvahekorras. Järgmisel päeval avastasin,et tal on huulel herpes. Mingisuguseid sümptomeid mul küll ei tekkinud, kuid igaks juhuks läksin arsti juurde, kus võeti analüüs(kahtlustades herpest). Arst ütles, et helistab kui tulemus on positiivne. Ei helistanud. Ka järgmise visiidi ajal ei teinud ta sellest juttu. Järeldasin, et herpest analüüsis ei leitud.

Siiamaani pole herpesele iseloomulikke sümptomeid ilmnenud. Küll aga on sügisest alates mind korduvalt vaevanud tupeseen,mille vastu olen saanud mitu korda Diflucani. Nüüd lugesin ühest siin portaalis ilmunud kirjast, et herpes põhjustab seene ägenemist.

Sooviksin teada, kas on võimalik, et analüüs võis olla ebatäpne, kuna kontaktist oli möödunud liiga vähe aega (ca 3päeva)? Kas herpeseanalüüs annab üldse positiivset tulemust, kui ville ei ole? Kas peaksin igaks juhuks paluma kordusanalüüsi?

Tänan väga vastuse eest!!!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Genitaalherpes levib sugulisel teel(suguühtel või suuseksi kaudu).Primaarse herpese puhul kulub nakkusest herpese villi tekkimise alguseni 4-6 ööpäeva.Vill haavandub 5-6 jooksul. Sümptoomid on kõige tugevamad 7-11 ööpäeva möödudes.Igaks juhuks kui tahate kindel olla et mingit nakatumist pole toimunud,võiksite lasta määrata vereseerumis HSV-1 ja HSV-2.