Menstruatsioon pärast SOS pilli, tuperõngas ja bakteriaalne vaginoos 14.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sünnitasin oma esimese lapse augustis 2023. Käisin hiljaaegu ka günekoloogi vastuvõtul, et kontrollida üldist tervislikku seisundit kui ka saada püsivam rasestumisvastane vahend. Arstil käisin 26.04.24.
Küll aga vahepeal juhtus äpardus, kui vahekorra jooksul purunes kondoom ning 05.05 olin sunnitud võtma SOS- pilli (pill sai võetud tunni jooksul pärast vahekorda). Viimane menstruatsioon oli 18.04.24.
Analüüsitulemused sain möödunud reedel (10.05). Selgus, et mul on bakteriaalne vaginoos ja arst määras tupeküünlad. Samuti kirjutas günekoloog välja mulle tuperõngad.
Minu mure/ küsimus on järgmine:

1) saan aru, et SOS pillid võivad lüüa tsükli sassi. Kohe pärast pilli võtmist ning järgnevatel päevadel ei esinenud mul mingit määrimist ega üldse muid sümptomeid. Küll aga eile, 13.05 algas mul veritsus, mis oli väga iseloomulik menstruatsioonile. Pealegi esines tuikumist alakõhus, mis on olnud mul tavapärane menstruatsiooni ajal. Vastavalt arsti antud juhistele paigaldasin ka koheselt tuperõnga.
Küll aga õhtuks veritsus vähenes, olles praktiliselt olematu. Kogu päeva jooksul ei olnud isegi vajadust vahetada sidet, sest see ei saanud niivõrd määrdunuks ning tualetis käimisel sai suurem osa verest paberiga ära pühitud.
Täna hommikul on samuti veritsus pea olematu, kerge määrimine, kuid isegi siin kohal side jääb määrdumatuks.
Kas ma võisin eksida, et tegemist on menstruatsiooniga ja hoopiski nn vahemäärimisega, mida on tinginud SOS pill? On öeldud, et SOS pilli järel võib menstruatsioon alata varem või hiljem (muidu pidanuks justkui 16.05 algama uus tsükkel) ning verehulk muutuda vähemaks või rohkemaks. Kuid kas tõesti verehulk on niivõrd vähene, kui tegemist menstruatsiooniga? Mida ma peaksin üldsegi edasi tegema? Siiski eemaldama tuperõnga ja ootama korraliku menstruatsiooni? Olen täiesti kimbatuses. Mainin ära, et igaks juhuks siiski tegin ka rasedustesti eile, mis oli negatiivne (kuigi muidugi on aega veel liialt vähe möödunud kaitsmata vahekorrast).

2) seoses bakteriaalse vaginoosiga on mul küsimus aga järgmine. Kuna elan maapiirkonnas, ei olnud siin koheselt tupeküünlad saadaval. Alles täna saan kätte. Kuidas peaksin nüüd toimima? Kas tuperõngaga tohib kasutada tupeküünlaid või kuidas sellega on? Selge on see, et küünlaid tuleks kasutama hakata siis, kui on kindel, et veritsust ei ole üldse.

Tänud ette!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere , SOS pillidega tõesti tsükkel võib muutuda ja anda vahemäärimist. Ei saagi aru, kas on menses või ei.Tuperõnga panite õigesti, seega jätkake sellega skeemi järgi. Esimene kuu ilmselt ongi olukord segane, ehk kuu aja möödudes tsükkel normaliseerub. Vaginoosiraviga on parem alustada kui veritsust pole või siis vähe. Juhul kui verd rohkem ja teil küünalde panek poolepeal, siis võite jätkata ka hiljem. DRKadastik