Mittetransparentse fibroadenoosse koega rinnad, Jeanine ja steriliseerimine 16.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, soovin teie arvamust.
Nimelt käisin rinnakabinetis ja siis mammogaafi juures, regulaarses kontrollis, kuna 2.a tagasi oli hirm et mingid kühmud on rinnas ja siis avastati tsüstid.
Nüüd peale järgmist kontrolli on allolev vastus:
Võrdluseks on 2022 mammogrammid. - "Mittetransparentse fibroadenoosse koega rinnad; tihedusaste 4 / ACR d. - Maliigsusekahtlaseid muutusi esile ei tule. Kokkuvõte: Maliigsusekahtlaseid muutusi esile ei tule."

Ma võtan Jeanine beebipipille, mis on mulle siiamaani väga sobinud just "halva" näonaha ja mugavuse tõttu. Aga polnud teadlik, et minu vanune ei peaks neid juba ammu võtma ehk oleksin pidanud minema muude vahendite peale, kuid ükski günekoloog polnud soovitanud. Lõpetan beebipillidega sel kuul ja sooviksin pea kohe siis steriliseerida lasta. Eriti veel, et ma ei soovi nö rinnavähki sünteetilise vahendiga provotseerida, sellises vanuses.

Kas nasitearst saadaks mind minu soovi järgi kohe steriliseerimisse kui ma soovin ?

Kui tsüstid on ajaga muutunud fibroadenoosseks, on mul õigus soovi korral lasta fibroadenoom eemaldada, kuna ei tunne, et see kuskile ajas rinnas kaoks ja kas üldse ise kao ? On ta pigem oht vähi tekkeks ajas, menopausi lähenedes või nii ? Ja kui mul on õigus eemaldamiseks soovi korral, kes mulle saatekirja peaks väljastama ?

Tänan

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kombineeritud sünteetilise östrogeeni keskmise doosiga pillid võiksite lõpetada. Te võite üle mina minipillidele, mis sisaldavad ainult gestageeni ( nt. Zlynda), paigaldada hormoonspiraali üliväikese gestageeni doosiga ( Kyleena) või teha sterilisatsiooni. Sterilisatsioon on üldnarkoosis laparoskoopiline operatsioon, kus sulgetakse munajuhad ja peale operatsiooni ei ole teil võimalik loomulikul teel rasestuda ning puudub vajadus teiste rasedusvastaste vahendite suhtes. Taastub teie enda tavapärane hormonaalne taust ning tsükkel.
Fibroadenoosi ei saa eemaldada. Kirjelduse järgi ei ole teil konkreetset fibroadenoomi, mis on rinna healoomuline kasvaja, vaid teil on tiheda näärmekoega adenootilised rinnad. Kui radioloog on märkinud tihedusastmeks 4, siis on lisaks mammograafiale vajalik kindlasti rindade kontrolliks teha ka rindade ultraheli. Mittetransparentsete fibroadenootilise struktruuriga rindade korral ei pruugi mammograafilise uuringuga alati algavaid tihendeid eristada ja see on eelkõige probleem. Mammograafia eesmärgiks on avastada rinna pahaloomuline kasvaja ülivarases staadiumis, kuid 4 tihedusastme korral on see raskendatud. Sellepärast on soovitav lisaks teha ultraheli uuring. Sinna saab teid saata nii günekoloog kui perearst. Ultraheli näidustuseks ongi tihedusaste 4.